Всеки пети пожар през зимата е заради непочистен комин, при който понякога има не само материални щети, но и коства човешки животи. Най-честите причини са не само в неподдържаните комини, но и неправилното използване на отоплителни уреди. Това се отчитат при направен анализ през последните пет зимни сезона от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ към МВР.
Един от последните инциденти е бил в жилищен блок в Монтана. Подпалил се е комин от апартамента на Камелия Игнатова. Той е бил почистен няколко месеца преди това. Жената разясни за случая:
„Заварихме апартамента целия опушен. Страшно беше. Ужасно горещо. Имах чувството, че ще гръмне всеки момент. Звъннахме на пожарната. Като дойдоха, казаха, че гори самият комин.“
През миналата година пожарите, който са били от непочистени или неизправни комини в страната са 901, съобщиха от ГДПБЗН. През последните пет зимни сезона димоотводните се оказват най-честата причина за битови пожари. Главен инспектор Стефан Стефанов обясни пред „NOVA“,че:
„В комините не трябва да се натрупват креозот и други съединения, които полепват и при запалване отделят висока температура.“
При такива ситуации самият комин се превръща в неконтролируема пещ, разясни Делян Ангелов, който е най-известният коминочистач в страната. Той е сертифициран от Регионалната занаятчийска камара във Велико Търново. Коминочистачът е категоричен, че при по-висока температура саждите по стените на комина се възпламеняват. Ако пламне коминът може да изгори и цялата къща. Коминочистачът чисти преди зимния сезон средно по 10-20 комина седмично. Според него е много грешно разбирането да се извършва почистване само, когато един комин се запуши или пламне. По покривите на страната обаче, хиляди димоотводи са оставени без надзор. Делян Ангелов споделя още:
„Виждал съм как хората изнасят овъглената си покъщнина. Засичал съм се с пожарникари по време на инцидент. Отивам да чистя комин, от другата страна пожарникарите гасят друг комин. И се оказва, че хората са ме извикали, уплашени от пожара в съседство“.
Огънят и токсичният дим взимат жертви. Загиналите от пожари през миналата зима са 85 души. Близо половината от 243 от жертвите са били пенсионери, показват данните на пожарната. Стефан Стефанов предупреди да не се чистят комините с препарат от магазина, защото е изключително опасно, тъй като се образува натрупване на катрани и креозот. По този начин частици от препарата полепват по катрана и като се запалят отделят температура над 900 градуса. Той допълни, че най-правилното почистване се осъществява от топуза и четката на коминочистача. Да не забравяме, че ако пипнем коминочистач носи късмет!