Археологическият музей „Марица-изток” завърши спасителните разкопки на три обекта

0
255
Археологическият музей Марица-изток
Снимка: Археологическият музей Марица-изток, Facebook

Археологическият музей „Марица-изток” в Раднево довърши спасителните си разкопки на три обекта, които са били финансирани от Мини „Марица-изток” ЕАД с над 242 500 лева. Първите спасителни археологически разкопки започват на територията на енергийния комплекс „Марица – изток“ през 1960 година, което съвпада с началото на минните дейности.

През август тази година са били направени спасителните археологически разкопки в местността „Боялъка” край града. Тя се намира на площ, която е определена за концесия на мините. На около 40 декара по повърхността са били намерени керамични фрагменти от римската, ранновизантийската, средновековната и късносредновековната епохи, както и фрагментирана строителна керамика от римската и късносредновековната епохи. Вследствие при залагането на 32 сондажа са били открити още глазирана чиния, характерна за късносредновековната епоха, тухли и тегули от същата епоха. Директорът на музея Пламен Караилиев обясни пред „“DarikNews“:

Предполагаме, че са от периферията на селище от римската епоха – ІІ- ІV в. сл. Хр., което се развива в западна посока. Намерените осем монети в границите на сондажите потвърждават предложената датировка. Интерес представлява и бронзовата статуетка изобразяваща богинята Атина, която е и първата за сега постъпила във фонда на музея.”

За първи път се регистрира и частично открито селище от ранно тракийската епоха във втория обект. Той се е намирал в местността „Дядо Атанасовата могила”, която е западно от село Полски Градец. Спасителните археологически проучвания са били направени в периода от септември до октомври тази година с ръководители доц. д-р К. Ников и доц. д-р Румяна Георгиева – НАИМ при БАН. Намерени са били жилищни и стопански постройки, керамични съдове, керамични прешлени за вретено и тежести за стан, хромели, множество гладилки и чукалки, както и антропоморфни фигурки. Откритите са ритуални ями с човешки останки, които удостоверяват за извършени тогава погребения. Това дава допълнителна информация за селищната структура от тракийската епоха.

На третия обект в местността „Вехтите лозя“, край село Трояново, са направени проучвания на общо 12 жилища, 7 полувкопани постройки с нежилищен характер, 14 ями, две битови пещи и огнище от наслоените ранновизантийско и средновековно селище. Те са извършени в периода от 10 август до 7 октомври тази година и обхващат площ над 4 декара. Научните ръководители са били д-р Красимир Велков – ИМ от Твърдица и д-р Татяна Кънчева – АММИ от Раднево. Открити са монети, от които две са били византийски корубести монети, фрагменти от бронзови и сребърни обеци, фрагменти от бронзови и стъклени гривни, желязна шпора, железни върхове на стрели, ножчета, огрибки, желязна кукичка за въдица, многобройни прешлени за вретено, глинени свещници, капаци за съдове.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments