Докато Брекзит се срива, председателят на ЕС Барние ще пътува до Лондон

0
204
Картата на Европа - Брекзит.
Снимка: Пиксабей

Главният преговарящ на Европейския съюз Мишел Барние ще отпътува за Лондон късно в петък в последен опит да постигне търговска сделка за Брекзит, докато двете страни се опитват да разрешат значителни различия по отношение на политиката в областта на риболова и конкуренцията, информира “Агенция Ройтерс”.

Остават само пет седмици, докато Обединеното кралство окончателно излезе от орбитата на ЕС на 31 декември, и двете страни призовават другата страна да направи компромис, за да избегне бурен финал на петгодишната криза с Брекзит.

Личните преговори ще се възобновят скоро, след като трябваше да бъдат преустановени миналата седмица, когато един от екипа на Барние даде положителна проба на тестове за коронавирус. В Туитър Барние заяви:

“Същите значителни различия продължават. Пътувам до Лондон тази вечер, за да продължа разговорите.”

Разказвайки съдържанието на брифинг на затворени врати, проведен от Барние пред националните дипломати за напредъка на преговорите, старши дипломат заяви пред Ройтерс, че “не е особено ярка картина”.

Преговорите все още засягат три основни въпроса – риболов, държавна помощ и бъдещо разрешаване на спорове, но досега нито една от страните не е показала готовност да се насочи достатъчно към тях, за да позволи пробив. Друг източник заяви, че Барние е казал на срещата в Брюксел, че все още не може да каже дали нова търговска сделка в Обединеното кралство ще бъде готова навреме. Старшият дипломат заяви:

“Разликите продължават да съществуват по трите противоречиви въпроса.”

Сделка за Брекзит?

Барние каза на пратениците, че ако трябва да се стигне до сделка, това ще отнеме “още няколко дни”. Първият знак за движение – или към сделка, или че преговорите се рушат – вероятно ще бъде разговор между британския премиер Борис Джонсън и шефа на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Все още не е обявено такова обаждане между тях.

Източник, близък до преговорите, заяви, че напоследък е било “трудно” да се постигне напредък. Великобритания официално напусна ЕС на 31 януари, но оттогава е в преходен период, при който правилата за търговия, пътувания и бизнес остават непроменени. От края на годината Брюксел ще го третира като трета държава.

Двамата се опитват да сключат търговска сделка за стоки, която да осигури почти 1 трилион долара годишна търговия и мира в управляваната от Великобритания Северна Ирландия.

Последното е приоритет за новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън, който предупреди британския премиер Борис Джонсън, че трябва да спази споразумението за Велики петък от посредничеството на САЩ от 1998 г., което сложи край на три десетилетия сектантски конфликт. Фон дер Лайен заяви в сряда, че ЕС е готов за възможността Великобритания да напусне блока без ново търговско споразумение въпреки “истинския напредък” в криволичещите преговори за Брекзит.

Изходът “без сделка” би премахнал границите, подмамил финансовите пазари и посеял хаоса през деликатните вериги за доставки, които се простират в цяла Европа и извън нея – точно както светът се бори с огромните икономически разходи от избухването на COVID-19.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments