Реаниматорът от столичната болница „Света Анна“ д-р Кристиан Стефанов разказа пред „bTV“, че вирусът продължава да ги изненадва. Неговите наблюдения показват, че при всеки заболяването протича по различен начин, дори и при сходства в клиничната картина. При някои нещата се развиват изключително бързо и лекарите не могат да му помогнат въпреки усилията, които полагат.
Друго наблюдение на д-р Стефанов показва, че напоследък болните от COVID-19 са млади хора. Освен това има и деца, които също са развили тежка картина с белодробни усложнения. Повечето от тях са имали и придружаващи заболявания, но има и хора, които без тях също развиват тежка клинична картина.
Д-р Стефанов беше категоричен, че при лечението в България се следват всички новости и препоръки. Използват се Ремдесивир и кръвна плазма. Важно е обаче кога да се прилагат, защото в късната фаза наблюденията показват, че те вече не са ефективни.
В Реанимацията на „Света Анна“ са обособени 25 легла за лечение на пациенти с коронавирусна инфекция. Там лежат най-тежко болните пациенти.
Екипът бил млад и много изморен, но продължавал да работи с голямо желание. Работата не приключвала само с 12-часовите дежурства. След това медиците се запознавали с новите статии, които са излезли в авторитетни издания за лечението на COVID-19, за да могат да предложат на пациентите най-съвременните и адекватни методи.
Друг проблем са и заразените медици. Д-р Стефанов каза, че се е случвало и по четирима или петима наведнъж да отпаднат от графика, защото са се заразили.