Министерството на правосъдието на САЩ обсъжда възможна сделка с финансовия ръководител на Huawei Мън Уанджоу, според докладите по случая, съобщава “BBC”.
Съобщава се, че сделката ще позволи на Мън да се върне в Китай от Канада, където е била арестувана през 2018 г. Според Wall Street Journal, който първо съобщава за възможната сделка, тя ще трябва да признае неправомерните си действия по случая. Мън е изправена пред американски обвинения за предполагаеми нарушения на санкциите срещу Иран.
Обвиненията за банкови измами са за уж подвеждане на HSBC (Британска организация за многонационални банкови и финансови услуги) по начин, който може да доведе до нарушаване на санкциите на САЩ срещу Иран.
Тази седмица се навършват две години, откакто Мън беше арестувана по американска заповед, докато сменяше самолета си във Ванкувър. Оттогава тя се бори с екстрадицията в САЩ, за да бъде изправена пред съда. В момента тя е под гаранция и няма право да напуска Ванкувър, където има дом.
Преговорите между адвокатите на Мън и Министерството на правосъдието на САЩ започнаха след изборите за президент на САЩ миналия месец. Мън не смята, че е направила нещо лошо и поради това отказва да признае обвиненията за истина.
Политически мотивирани
Huawei и Мън са обвинени в заговор за измама на HSBC и други банки, като представят невярно отношенията на компанията със Skycom, заподозряна на фронта компания, оперираща в Иран.
Американските власти твърдят, че Huawei е използвала Skycom за получаване на ембаргови американски стоки, технологии и услуги в Иран. Мън, която е дъщеря на основателя на Huawei Рен Женфей, отдавна твърди, че е невинна, аргументирайки се с това, че арестът ѝ е политически мотивиран.
Администрацията на Тръмп се насочи към Huawei с аргумента, че оборудването на технологичния гигант може да се използва от Пекин за шпиониране – твърдение, което компанията многократно отрича.
САЩ включиха базирания в Шънджън телекомуникационен гигант в черния си списък миналата година и притиснаха други страни да изключат Huawei от техните 5G мрежи. Сега САЩ изискват всяка компания, която продава американска технология на Huawei, първо да получи лиценз.
Дипломатически търкания
Ограниченията за износ доведоха до недостиг на жизненоважни компоненти за Huawei и накараха компанията да разпродаде своята младежка марка Honor.
Арестът на Мън създаде дипломатически търкания и между Китай и Канада. След нейния арест Китай прекъсна вноса на семена от канадска рапица и задържа двама канадци по обвинения в шпионаж, на които тепърва ще бъде решавана съдбата. Канадският премиер Джъстин Трюдо осъди този ход с аргумента, че двамата мъже се използват като инструменти в дипломатическата борба между САЩ и Китай.