Регулаторните органи продължават да си раздават коледни бонуси и то на фона на COVID кризата. Дребни суми се дават на средния управленски ешелон, а големите пари остават за висшия ешалон. Това разкри пред „БНР“ Петър Славов от Клуб „Просперитет“. Вчера от организацията са изпратили отворено писмо до премиера Бойко Борисов, до министъра на финансите Кирил Ананиев и до директора на Агенцията за държавна финансова инспекция. В него те им напомнят, че продължава раздаването на бонуси и то в условията на пандемия и тежка COVID криза.
Славов обясни, че държавните регулаторни органи имат собствени бюджети. Това че им остават средства обаче не означава, че те трябва да бъдат похарчени по този скандален начин. Въпросните пари могат да бъдат дадени за дейности, които ще бъдат в полза на обществото. Разбира се, те ще бъдат специфични за всяка една конкретна структура.
Освен това тази година има писма на министъра на финансите, в което се призовава да бъдат направени икономии, за да може средствата да отидат за справяне с кризата с коронавируса и за подпомагане на здравната система и Министерството на здравеопазването.
Въпреки това различни звена не са послушали този апел. Славов даде за пример Централната избирателна комисия, която през 2019 година си раздаде дори 16-а заплата, тоест четири заплати бонус.
Сега тази година на заседание в края на ноември е било взето отново решение за раздаване на бонуси. И то е било гласувано и прието, въпреки че финансовият министър е изпратил писмо за икономии и ръководството на ЦИК е било наясно с това. Така те продължават със старите лоши практики, подчерта Славов.
Според него в случая трябва да се намеси Агенцията за държавна финансова инспекция, защото ЦИК не могат да определят собствените си възнаграждения по смисъла на Изборния кодекс.
Това не е единственият бонус, който са си гласували от ЦИК. Те са решили да си купят нови 19 телефона за над 26 000 лева. Освен това ще си правят коледно тържество за над 5000 лева.
Славов беше категоричен, че много ясно трябва да се провери дали въобще законосъобразно са раздавани тези допълнителни заплати, а след това вече може да се коментира дали е морално в тази ситуация държавните чиновници да правят това, което правят.
Той изрази надежда след изпратеното писмо тази порочна практика да спре.