Ударно одобрение от страна на правителството за модернизация на танковете

0
243
Танк. Снимка: Pixabay.
Танк. Снимка: Pixabay.

Ударно одобрение от страна на българското правителство за модернизация на вече остарелите ни съветски танковe Т-72, които все още продължават да играят фундаментална роля на полето на родните сухопътни войски.

Не мина и седмица, откакто правителството сключи без какъвто и да е конкурс договор за бойни машини на стойност 50 млн. лв. за специалните сили, и ето – последва поредна военна сделка от такъв сериозен мащаб, съобщават „Капитал“. Изненадващо или не, от Министерски съвет информация относно броя на танковете, предвидените подобрения и сумата, на която е възлиза ремонтът… няма.

По неофициални данни схемата по модернизацията включва близо 40 машини, които трябва да се осъвременят за около 2-3 години. След като теглим чертата, сметката ще възлиза на скромните 50 млн. лв., но според източници, близки до военните средища – цифрата може рязко да скочи и до 80 млн. лв. По груби сметки България разполага с около 80 танка Т-72.

„Танковете остават основополагаща единица, върху която се формира бойната мощ на формированията на сухопътните войски. Като основно средство за поразяване на противниковите танкове и бойни бронирани машини те трябва да притежават способности за привеждане в готовност в кратък срок, точност, далекобойност, подобрена мобилност, живучест, оперативна маскировка и автономност“, разясняват мотивите си от министерството.

Целите на проекта са и да бъде преодоляно технологичното изоставане на танковете по отношение на защитеност на комуникациите, системите за управление на огъня, както и ситуационната осведоменост.

Въпроси. Снимка: Pixabay.
Въпроси. Снимка: Pixabay.

Интересното идва като си зададем въпроса – как точно ще се извърши модернизацията? В решението от българското правителство никъде не е упоменато коя точно е компанията, която ще се заеме с проекта. Предишни изказвания на министъра на отбраната Красимир Каракачанов навеждат на мисълта, че най-вероятно става въпрос за военноремонтния холдинг „Терем“.

Отново от непотвърдени официално сведения става ясно, че там ще бъде направена само по-грубата работа по асемблирането например. Системите за управлението на бойния огън, комуникации и защита престои да се доставят от израелската „Елбит“. Фирмата направи презентация преди около година за възможностите, които има за модификация на въпросния Т-72. Източници, близки до военното министерство предполагат, че цялата модернизация на танковете е просто стъпка, която проправя път към следващия етап. При него на машините ще бъде инсталирана способност за изстрелване през оръдието на израелски ракети. Най-вероятно става въпрос за “Eurospike”.

"Задни вратички". Снимка: Pixabay.
„Задни вратички“. Снимка: Pixabay.

Защо за пореден път военното ни министерство използва „задни вратички“ в Закона за обществените поръчки? Защо позволява с отнесения понятийно аргумент „защита на националната сигурност“ да не бъде организиран търг?

Всички ясно се досещаме, че вероятно мотивите са в подкрепа на военната промишленост у нас, както и за спасяването на холдинга „Терем“, кризисно затъващ във финансово блато от време на време. При все това един предполагаем търг за модернизацията на танковите съоръжения би привлякъл вниманието на повече евентуални изпълнители. Като например фирми от Чехия и Полша, бивши членове на Варшавския договор. От своя страна те биха намерили мотивация да направят по-приемливи ценови оферти за по-добри технически параметри.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments