ПП „Възраждане“ алармира за пореден политически локум, струващ милиони на българските данъкоплатци

0
283
ПП Възраждане
Снимка: ПП Възраждане

От ПП „Възраждане“ алармираха за пореден политически локум, който ще струва милиони на българските данъкоплатци. Той е свързан с изненадващото посещение преди седмица на американския посланик Херо Мустафа в АЕЦ „Козлодуй“. Според политическата сила прокуратурата и ДАНС трябва да отговарят за това кой и как я е поканил. 

Публикуваме позицията на ПП „Възраждане“ без редакторска намеса:

Преди една седмица, 3-ти декември, посланикът на САЩ г-жа Мустафа изненадващо навести АЕЦ „Козлодуй”, без предварително съгласуване с Министерски съвет, видно от липсата на техен представител по време на посещението. За това кой и как я е поканил, тя самопоканила ли се е, кой ѝ е разрешил достъп до обект със стратегическо значение за националната ни сигурност, на какво основание, за всичко това трябва да отговарят Прокуратурата и ДАНС, но най-вече принципалът на централата – Министерство на енергетиката в лицето на Теменужка Петкова.

Какво реално е било разисквано с ръководството на централата по време на срещата можем само да гадаем – нищо конкретно не намираме на официалната страница на АЕЦ “Козлодуй”.

Интересно е да се отбележи, че на нито една от публикуваните фотографии, г-жа Мустафа не носи опознавателни знаци – карта за достъп, задължителена за всички присъстващи.

От в.”Капитал” разбираме, че е предложено “хибридно решение” и “руското оборудване за АЕЦ „Белене“ може да се ползва за нов блок в Козлодуй в комбинация с американски технологии.” България разполага с два новозакупени и доставени реактора ВВЭР-1000/466Б, предназначени за АЕЦ “Белене”.

Логичният въпрос е, ако пренесем единия в “Козлодуй”, какво ще правим с другия – АЕЦ “Белене” автоматично пропада като проект, пропадат и милиардите левове, вложени в него (по официални данни до тук са вложени над 3 млрд. лева, които ще бъдат безвъзвратно изгубени). Чии интереси тогава всъщност обслужва тази “идея”? Със сигурност не и националните интереси на Отечеството ни.

Следвайки “пътя на парите” става ясно, че подразделението за ядрени мощности на американската компания “Уестингхаус Електрик” наскоро е фалирало и е закупено от канадския консорциум “Брукфийлд”. Според специалисти по ядрена енергетика, евентуалното участие на американската компания в подобен проект би ѝ осигурило приходи за не по-малко от 1,2 млрд. лева, с което за наша сметка в Щатите ще бъдат спасени няколко хиляди работни места.

Ето защо американците проявяват такъв ентусиазъм за нещо, за което преди това са били против: “Въпреки че на 1 октомври помощник-държавният секретар по енергийните въпроси Франсис Фанън заяви пред български журналисти, че АЕЦ „Белене“ е с остаряла технология и не бива да се строи. Планът за VII блок в АЕЦ „Козлодуй“ е турбината да дойде от “Alstom” – собственост на “General Electric”. Американската фирма заяви участие в проекта „Белене“ точно за машинната част на двата блока – турбината „Арабела“ и генератор. А автоматиката за блока да е на „Уестингхаус“, която да достави и ядреното гориво.”

Излиза, че един път технологията е остаряла и не бива да се строи (разбирай от Русия), но ако се строи от американци, с тяхна поддържаща инфраструктура, същият реактор вече не е остарял и няма проблем.

Според добре запознати източници в енергетиката става дума за политическо говорене и “разтягане на локуми”. На лице са сложни технически проблеми, свързани с експлоатацията на руския реактор с чуждо гориво и никой от ядреното съсловие не би се наел на практика да го приложи поради една причина – твърде рисковано е. Самата Eвропейска Kомисия в лицето на “ENSREG”, както и “WENRA” имат изисквания от гледна точка на безопасността при подобен тип експлоатация, които няма как да бъдат покрити. Това, разбира се, не е пречка от американска страна да се правят “научни изпитания”, които струват милиони левове и са за сметка на българските данъкоплатци. Също така, не по-малко важен е и въпросът кой ще носи отговорността за такъв “хибриден” проект? Руснаците няма да поемат юридическата гаранция за бъдещи, не дай Боже, аварии или рекламации в хода на експлоатацията му. В допълнение, за строеж на нови мощности в АЕЦ “Козлодуй” няма нито проект, нито площадка, няма даже геоложки проучвания за бъдеща такава, както и лиценз за нея.

Що се касае до АЕЦ “Белене”, там вече е изградена площадка, за която има многократно направени геоложки проучвания. Има “ОВОС”, както и лиценз. Има изготвен проект, изградено оборудване, готови са шосейната, железопътната и речната инфраструктури, в това число кранови пътища, бетонен възел и строително-монтажна база. Има създадена строителна лаборатория, пречиствателна станция, жилищна територия, учебно заведение за подготовка на кадри, кранови пътища, стол за изхранване на работниците, телекомуникационна инфраструктура, подготвен котлован/изкоп, както и готова периметрова охрана. Единственото, което липсва е ОРУ (открита разпределителна уредба) за връзка с енергосистемата и тренажор за обучение, но предимството на тренажора в АЕЦ “Козлодуй” е относително, защото той е съобразен с организацията и подредбата на щита за управление на конкретните блокове. Прякото му използване без промени ще представлява трудна задача. С две думи всички предпоставки за довършването на АЕЦ “Белене” са налице, но е любопитен фактът, че заради така наречената “пандемия”, на Росатом е отказан достъп до документацията с изисквания по проекта, за да могат да се запознаят с нея и да участват в по-нататъшната му разработка.

В заключение логиката, скрита зад идеята за “хибридно” строителство на нови мощности в АЕЦ “Козлодуй” с използването на наличните руски реактори, е насочена в посока на безконтролното харчене на пари и прибирането на огромни комисионни. Тази схема вече е прилагана в АЕЦ “Белене” и повторното ѝ прилагане на същото място е компрометирано, ето защо сега се подклажда на “ново” място – Козлодуй.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments