По време на извънредно положение или извънредна епидемична обстановка ще могат да се издават електронни направления и електронни рецепти. Това реши правителството, като прие промени в наредбата. Вчера те бяха одобрени и от Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Според редица експерти обаче тази мярка е закъсняла. Освен това за електронни направления и електронни рецепти се говори у нас от години. Те обаче до момента не бяха факт, защото управляващите не предприемаха необходимите действия, за да бъдат одобрени. Това е поредното доказателство, че реформата в здравната система е зациклила и плодовете от това се виждат в момента, по време на пандемията.
„С приемането на тази промяна изчистваме и част от исканията, които вчера по време на срещата ни поставиха представителите на Българския лекарски съюз“,е заявил Бойко Борисов в рамките на заседанието.
Премиерът е възложил на министъра на здравеопазването Костадин Ангелов да продължи да работи в тясна връзка с лекарите, които всеки ден водят битка за живота и здравето на българските граждани.
Той е акцентирал, че медиците имат още една ключова роля – помощта, която оказват на държавата във връзка с имунизирането срещу коронавируса и в предстоящата важна разяснителна кампания за характеристиките на ваксините.
В хода на заседанието здравният министър Костадин Ангелов е отбелязал огромното значение на регламентираното от правителството днес издаване на електронни направления и електронни рецепти в настоящата епидемична ситуация, при която извършването на физикален преглед е силно затруднено.
„Електронните направления ще бъдат достъпни в специализирания медицински софтуер на изпълнителите на медицинска помощ, сключили договор с НЗОК“, уточни Ангелов.
Той допълни, че същата ще бъде процедурата и по отношение на електронното изписване на лекарствени продукти, на медицински изделия и на диетични храни за специални медицински цели.