Предлагат поредица от мерки срещу ефектите от COVID кризата в Бургас

0
103
COVID-19
Снимка: Пиксабей

Комисията по правни въпроси в Общинския съвет разгледа четири докладни записки, в които се предлагат различни мерки срещу ефектите от COVID кризата в Бургас. Едната от внесена от съветници от ГЕРБ и предвижда за периода на извънредната епидемична обстановка да бъдат намалени пропорционално цените на наемане на обектите общинска собственост. Става въпрос за тези, в които се провеждат занятия от танцовото, творческото и музикалното изкуство. Това ще стане съразмерно с действащите заповеди на министъра на здравеопазването по отношение на ограниченията за заетост на местата. Ще бъде съобразен и общият капацитет на помещението или съоръжението. Това предложение беше одобрено от съветниците, които са членове на правната комисия.

Те приеха и докладна записка на СДС, в която се предвижда да бъдат освободени от заплащане на такса за пазари, тържища, тротоари, площади, улични платна, панаири и терени с друго предназначение и цена на услугите за събиране, транспортиране и депониране на битови отпадъци от преместваеми обекти. Касае се за тези обекти, които са затворени на основание заповедта на министъра на здравеопазването за противоепидемичните мерки.

Освен това съветниците от СДС предлагат да бъдат освободени от заплащане на наемни цени търговци и сдружения с нестопанска цел, които осъществяват дейност в обществена полза и са наематели на обекти, които са собственост на Община Бургас. Става въпрос отново за тези, които са затворени със заповедта на министъра на здравеопазването.

Предлага се и родителите да не заплащат такси за детски градини и ясли за периода, в който те не функционират.

Съветниците обаче отхвърлиха докладна записка, внесена от БСП, която предвижда таксиметровите шофьори догодина да не заплащат 660 лева данък, а само 300 лева. Разликата трябва да бъде покрита от държавния бюджет, в който са предвидени средства за това. По време на днешното заседание на правната комисия обаче стана ясно, че в закона за държавния бюджет не е записано изрично, че е необходимо нарочно решение на Общинския съвет, за да бъде намален въпросния данък. Според юристите на Общината няма нужда от специална докладна записка, за да бъде направено това. Средствата според тях можели да бъдат получени от държавния бюджет и без решение на местния парламент. Това беше използвано като правно основание предложението да бъде отхвърлено.

Не беше подкрепена и докладна записка, внесена от група съветници от Движение „България на гражданите“. В него се предвижда търговските обекти за бъдат освободени от такса битови отпадъци за времето, през което те са били затворени. Във втората точка е заложено освобождаване от данък сграда на търговските обекти докато са били затворени. Предвидено е и освобождаване от заплащането на наем на търговските обекти и площи общинска собственост за времето, в което те са били затворени. Четвъртата точка касае освобождаване от заплащането на наем за тържища, панаири, тротоари, площади и улични платна за времето на извънредната епидемична обстановка.

„В една част докладната записка се е припокрила с нашата, но има една точка, която касае данъци. Не сме ние органът, който може да се разпорежда с данъците“, обяви по време на дебатите Станимир Апостолов от СДС.

Според председателя на правната комисия Иво Баев обаче става въпрос за общински данък и няма противоречие със закона. Въпреки това докладната записка не беше подкрепена.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments