Предстои да бъдат направени промени в план-приема след 7-ми клас. Предвижда се да се изучава повече математика и информационни предмети за сметка на чуждите езици, предаде „bTV“.
На този фон обаче традиционно паралелките с чужди езици са най-желани от родителите и техните деца. Но догодина се планира те да намалеят до едва 23% от общия брой.
Ваня Кастрева, директор на Районното управление образование в София заяви, че придобиването на знания по български език било приоритетно. В същото време информационните паралелки били от изключителна важност. Причината е, че на пазара на труда у нас са необходими повече кадри с техническо образование и професии, за които се изисква задълбочено изучаване на математика и природни науки.
В същото време обаче бившият министър на образованието Сергей Игнатов предупреди, че трябва да се търси баланс. Причината е, че България не се развива само между Черно море и Калотина, Дунав и южната ни граница. Децата, които са бъдещите кадри на пазара на труда, често работят и за чужди компании.
Предвижда се училищата да трансформират своите паралелки след 7-ми клас. Така например в 31-во школо в София е възможно класът с чужд език да стане такъв за изучаване на математика. Директорът Велина Георгиева обаче коментира, че емоционално това ще бъде трудно, защото една успешна паралелка, в която се влиза с висок бал, ще бъде заменена с нещо съвсем ново, което крие изненади.
Игнатов подчерта, че ако пазарът има изисквания, то майките са по-силни от него. И затова е много възможно да започнат да изпращат своите деца навън по-рано.
В същото време обаче промяната в наименованието на паралелките няма да означава намаляване на броя на часовете по чуж език. Няма да има и съкращения, както и нови назначения.