След като беше финализирана, търговската сделка между Обединеното кралство и ЕС предстои да влезе в сила в 23:00 ч. днес. Вчера Парламентът подкрепи споразумението чрез ускорена процедура, след като двете страни успяха да се договорят в навечерието на Коледа.
Тази стъпка на практика ще изведе Обединеното кралство от единния пазар и митническия съюз на ЕС, но и ще прекрати възможността за налагане на мита върху стоките. Премиерът Борис Джонсън благодари на депутатите и заяви:
„Съдбата на тази велика държава сега категорично е в нашите ръце.“ Противниците на идеята Обединеното кралство да напусне ЕС смятат, че оттук нататък страната ще бъде в по-лошо положение, отколкото по времето, когато е била член на блока.
Брекзит беше обявен официално на 31 януари, но Обединеното кралство продължаваше да спазва търговските разпоредби на Брюксел и до ден днешен. Сделката, постигната непосредствено преди изтичането на наложения краен срок за това, ще положи началото на нова връзка между бизнеса и сигурността, тъй като досегашните отношения между двете страни ще придобият друг облик. Промяната се случва четири години и половина, след като Обединеното кралство гласува в ползва на напускане на ЕС чрез референдум.
Основните опорни точки:
- Договорено е споразумение за Брекзит, само дни преди крайния срок. Това означава, че Великобритания и ЕС могат да продължат да търгуват помежду си без допълнителни данъци върху стоките.
- Кое отне толкова време? Обединеното кралство гласува за напускане на ЕС още през 2016 г. и на практика напусна блока на 31 януари 2020 г. Въпреки това лидерите имаха време до края на 2020 г. да договорят нова търговска сделка.
- Предстоят големи промени. Въпреки че е договорено търговско споразумение, ще има промени и в начина, по който хората пътуват между ЕС и Обединеното кралство, както и в начина им на живот и работа.
Законопроектът за ЕС, касаещ бъдещите отношения между двете страни, който присъединява търговските клаузи към законодателството на Обединеното кралство, беше подкрепен по време на първия си парламентарен етап в Камарата на общините с 521 срещу 73 гласа вчера, макар че Парламентът в момента е в коледната ваканция.
По-късно Камарата на лордовете го прие на трето четене – последният му етап без гласуване, а кралицата, която прекарва периода на празниците в замъка Уиндзор, а не в Сандрингам, както е по традиция, заради пандемията от COVID-19 също даде окончателното си одобрение. В интервю за Лора Куенсберг от „BBC“ премиерът Борис Джонсън заяви, че сделката ще позволи на Обединеното кралство да върви по своя път, но също така да извършва свободна търговия с ЕС.
Повечето депутати от Лейбъристката партия гласуваха „за“, след като лидерът сър Кийр Стармър заяви, че според него е добре да има сделка, макар и не напълно удовлетворяваща за всички страни, отколкото да няма такава. Въпреки това всички други опозиционни партии, включително и тези от Северна Ирландия, които присъстват в Уестминстър, се противопоставиха на законопроекта.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел подписаха споразумението вчера в Брюксел. То ще влезе в сила в 23:00 часа тази вечер, но Европейският парламент няма да получи шанс да го ратифицира официално до началото на новата година, въпреки факта, че вече е започнал проверката на документа от 1246 страници. Все пак споразумението получи единодушната подкрепа на посланиците от 27-те държави, членки на съюза, които дадоха писменото си одобрение във вторник.