Проф. Ивайло Христов: Дано коронакризата не се окаже опит за социално инженерство

0
200
Коронавирус
Коронавирус. Снимка: Pixabay

Преподавателят от Университета за национално и световно стопанство /УНСС/ проф. Ивайло Христов е категоричен, че обществата в Европа не са били готови за кризата, която ни връхлетя. В България пък нещата според него са още по-хипертрофирали. Той е на мнение, че е имало 30-годишно безхаберие, което сега дава своите резултати.

Проф. Христов напомни, че до момента българинът само веднъж е бил изправен пред оцеляване и това е било в края на 14-ти век по време на османското завоевание.

Преподавателят подчерта, че няма смисъл нещата да бъдат драматизирани и да се подхранват различни спекулативни и конспиративни теории. Той обаче напомни, че вече имаме нов тип нормалност. Променила се е комуникацията, семиотиката на общуването. Проф. Христов каза още пред „БНР“, че чисто човешки е обезпокоен от крайния резултат от това, което се случва.

И даде за пример поведението на хората, които вече не се здрависват, а се поздравяват със стиснати юмруци. Той не изключва възможността това да стане нормалния начин на общуване занапред и да се превърне в нов тип виждане за света. Всичко това може да доведе до необратими последици, които да роботизират обществото.

Проф. Христов е категоричен, че в момента се намираме в състояние на война и въпросът е кой е печеливш от нея. Той изрази надежда всичко, което виждаме, да не е опит за социално инженерство.

Печеливш в случая е едрият капитал, защото малкият и средният бизнес загиват. Освен това работната ръка е евтината, а с работата от вкъщи, разходите се поемат от служителя, а не от неговия работодател. Освен това от този свят си отиват инвалиди и възрастни хора и разходите за тях отпадат, което също е в услуга на едрия капитал.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments