Началните класове в училищата и детските градини не трябваше да бъдат затваряни. В това беше категоричен пред „БНР“ д-р Васил Велев, който е лекар в детското отделение на Инфекциозната болница в София.
Той обясни, че според публикации в реномирани научни списания децата до 10-годишна възраст най-малко предават вируса. Причината е, че те са безсимптомни и не кашлят. Така не отделят аерозоли и капки. Това пък от своя страна прави предаването на заболяването недостатъчно ефективно.
Според него най-важно е сега, след като тези малчугани бяха върнати в клас и в детската градина, помещенията, в които се обучават, да бъдат проветрявани често.
Лекарят беше категоричен, че отварянето на школата и на детските градини няма да попречи на кампанията по ваксинацията. Той каза, че не мисли, че едното има нещо общо с другото. И подчерта, че кампанията трябва да набира скорост и лекарите и учителите да бъдат имунизирани, за да могат спокойно да си вършат работата. Самият той също се е записал за поставяне на ваксина в списъка, който е бил направен в тяхната болница.
Според д-р Велев ограничителните мерки са дали резултат от гледна точка на това, че е имало намаляване на натиска върху лечебните заведения. В детското отделение на Инфекциозна болница в София спадът е с около 50%.
След 2-3 седмици обаче лекарят очаква да има ново покачване и засилване на натиска върху здравните заведения заради празнуването на Коледа и Нова година. Той изрази надежда да не се достигнат нивата на хоспитализираните от месеците ноември и декември.
В момента в детското отделение на Инфекциозната болница продължават да се приемат деца, но най-често това е, защото родителите им са болни и те лежат заедно с тях.