Зимата в Стара планина е различна спрямо всички останали планини у нас. Там се сблъсква северът с югът, възниква едно завихряне и за минути всичко се променя – както вървиш по тениска, така трябва да си облечеш якето. Сложно е като време и заради това трябва да се тръгва в подходящо такова и с най-бързо възможно темпо да се стига до крайната цел. Това коментира пред „БНР“ Димо Колев, председател на Управителния съвет на Българския планинарски съюз, автор на няколко пътеводителя за централна Стара планина и Ком – Емине, инициатор на множество кампании по възстановяване на туристическата инфраструктура в Стара планина .
Като цяло заслоните в Стара планина са в добро състояние, но има и такива, които не са поддържани, отбеляза Колев. Той добави, че по празниците много хора са тръгнали към планината без да се съобразяват, че условията са наистина жестоки и че има много инциденти. Рискът трябва да бъде минимализиран и да има добра маркировка, препоръча той.
„Не трябва навсякъде да има маркировка, навсякъде всичко да е опасано с въжета, колове и т.н., но там, където са основните маршрути, най-приятните маршрути, където ходят много хора – тази маркировка съществува и е добре да бъде в състояние такова, че да помага.“
След табелите по разклоните остава личната отговорност и преценката какви възможности има. Според Колев добрата екипировка и познаването на конкретната метеорологична обстановка са изключително важни в планината. И отбеляза:
„Не е казано, че всеки трябва да стъпи навсякъде. Планината е за всички, но тя е сурова. Трябва да си добре подготвен да отидеш там, където възможностите ти позволяват. Да се юрне всеки нагоре в планината са виновни социалните мрежи, където всеки пуска публикации, качил е хубави снимки. Всеки гледа и му харесва, и казва – защо и аз да не отида и тръгва, къде стига вече е друг въпрос.“