Президентът: Трябва да гарантираме сигурен вот за избор на легитимен парламент

0
196
Президентът Румен Радев. Снимка: Общомедия
Президентът Румен Радев. Снимка: Общомедия

Президентът Румен Радев продължава консултациите за провеждането на парламентарните избори. Днес той се срещна с представители на Обществения съвет към Централната избирателна комисия. Пред тях държавният глава беше категоричен, че трябва да се гарантира сигурен вот, по време на който да бъде избран един легитимен парламент. Той подчерта, че трябва да има доверие и в здравните власти, за да има нормална избирателна активност. А само един легитимен парламент може да излъчи устойчиво правителството. То от своя страна по думите на президента трябва да започне демонтажа на порочния управленски модел у нас, предаде „NOVA“.

Според Радев е важно да се изгради доверие към машинното гласуване. Затова трябва да има прозрачност при одитирането и сертифицирането на машините.

От Обществения съвет към Централната избирателна комисия пък са на мнение, че изборите могат да бъдат проведени в условията на пандемия от коронавирус. Затова те са категорични, че подготовката трябва да започне. Препоръката им е да се разгледат всички възможни действия за регистрация на партии, коалиции и наблюдатели онлайн.

Освен това се чуха мнения, че датата 28 март не трябва да бъде измествана, защото няма никаква гаранция, че на 28 април болните от COVID-19 няма да са повече. Затова вотът трябва да се проведе възможно най-рано.

Що се отнася до карантинираните от Обществения съвет подчертаха, че в Изборния кодекс е предвидена възможност те да гласуват с подвижни урни. Те казаха още, че ако се стигне до промяна на законодателството, трябва да се помисли преброяването на бюлетините да бъде излъчвано онлайн, за да няма струпване на хора, а тези, които трябва да следят процеса, да могат да го гледат на живо.

По отношение на гласуването по пощата според тях за момента то не може да бъде въведено, тъй като в България няма подобен опит, а първо трябва да бъдат направени експерименти и едва тогава да се пристъпи към фактически вот по този модел.

Вицепрезидентът Илияна Йотова поиска да разбере дали е необходимо да бъдат въвеждане „зелени коридори“ за възрастните хора. Според Росица Матева от Обществения съвет е достатъчно гласуването да бъде през стая и да е създадена добра организация на движението на гласоподавателите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments