Демократите обмислят втори импийчмънт за Тръмп след нападението над Капитолия

0
152
Доналд Тръмп
Доналд Тръмп. Снимка: President Donald J. Trump, Facebook. Снимка: President Donald J. Trump, Facebook

Днес Демократите от Конгреса обявиха, че обмислят импийчмънт срещу американския президент Доналд Тръмп за втори път, след като негови поддръжници, подбудени от фалшивите му твърдения за измама на изборите, нахлуха насилствено в Капитолия. Демократите в Камарата на представителите, които имат правомощието да изискат импийчмънт за президента, ще проведат конферентна връзка, за да обсъдят следващите си стъпки, разкриха двама от членовете.

На фона на нарастващите призиви за отстраняването му от длъжност, Тръмп най-накрая порица насилствените актове в сряда, при които загинаха петима души, включително полицай. Във видеоклип, публикуван вчера вечерта, републиканският президент обеща плавен и добре организиран процес по предаването на властта по-късно този месец, макар че все още не е престанал да отправя обвиненията си за извършена измама.

Непосредствено след нападението, което наложи прекъсване на заседанието на Конгреса, организирано с цел церемониалното удостоверяване на победата на демократа Джо Байдън, Тръмп не се изказа осъдително за инцидента, а вместо това заяви на поддръжниците си, че ги обича, и повтори твърдението си, че е изгубил надпреварата с измама.

Председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси и лидерът на малцинството в Сената Чък Шумър поискаха в четвъртък вицепрезидентът Майк Пенс и кабинетът на Тръмп да се позовават на 25-ата поправка на Конституцията, която им позволява да лишат президента от правомощията му, ако той не може да изпълнява задълженията си съвестно. За момента Пенс не е съгласен с идеята, разкри един от съветниците на кабинета. Пелоси и Шумър обаче, заедно с други демократични лидери, призоваха за незабавна процедура за импийчмънт, ако Пенс и кабинетът откажат да предприемат стъпки за отстраняване на Тръмп от властта.

Новоизбраният президент Байдън трябва да встъпи в длъжност на 20 януари. Катрин Кларк, помощник-председател на Парламента, заяви по-рано днес пред „CNN“, че демократите са готови да предприемат процедурата за импийчмънт още през следващата седмица.

Видеото на Тръмп, публикувано вчера, показа, че най-сетне той е готов да признае поражението си на изборите на 3 ноември, като наред с това обеща процесът по предаването на властта да бъде плавен и добре организиран. Това негово действие беше изненадващо, предвид факта, че седмици наред той споделяше твърдения за мащабна изборна измама и фалшифициране на вота. Преди това, в речта си в сряда Тръмп призова хиляда тълпи да се отправят към Капитолия. Протестиращите нахлуха в сградата, противопоставяйки се на полицията и принуждавайки властите да евакуират депутатите, за да осигурят тяхната безопасност.

Времето изтича?

Тъй като мандатът на Тръмп е напът да изтече, не е ясно дали ще има достатъчно време за завършване на процеса по импийчмънт. Пелоси не е обявила окончателното решение, макар че по време на пресконференция вчера тя заяви, че демократи в нейния съвет настояват за спешни действия. Ако този ход се осъществи, Тръмп на практика ще бъде изправен пред съда в контролирания от републиканците Сенат, който предстои да се оттегли временно до 19 януари. Помощниците на Мич Макконъл, лидерът на мнозинството, не са обявили дали той ще свика отново Сенатът, ако Камарата одобри идеята за импийчмънт.

Камарата предприе процедура по импийчмънт срещу Тръмп през декември 2019 г. заради оказания от него натиск върху украинския президент с цел разследване на Байдън. Въпреки това Сенатът го оправда през февруари 2020 г. Само двама други президенти в историята на страната са били обект на такава процедура, но при никой от тях това не се е случвало два пъти.

Във своя видеоклип, публикуван вчера Тръмп със спокоен тон отправи призив за помирение – ход, който е рядко срещан от негова страна по време на управлението му досега. Въпреки това държавният глава повтори обвиненията си, че изборите са  били „откраднати“. Кампанията на Тръмп и неговите съюзници заведоха десетки дела, оспорвайки преброяването на гласовете, но щатските и федералните съдилища отхвърлиха почти всички искове. Служителите, отговарящи за изборния процес, заявиха, че няма доказателства в подкрепа на твърденията на Тръмп. Двама републиканци – губернаторът на Мериленд Лари Хоган и конгресменът Адам Кинцингер, заявиха, че Тръмп трябва да си тръгне.

По време на пресконференция, в която представи своя избор на кандидати в областта на правосъдието, Байдън обвини Тръмп, че е подбудил протестите, но не коментира възможното му отстраняване. Конгресът потвърди победата на Байдън на изборите вчера, след като властите въдвориха ред в Капитолия. Повече от половината от републиканците в Камарата, както и осем републикански сенатори гласуваха с възражение относно резултатите от изборите в някои щати, подкрепяйки Тръмп.

Президентът дискутира усилено последните събития с тесен кръг от верни съветници, противопоставяйки се яростно срещу онези, които смята за нелоялни, включително Пенс – когото Тръмп опита да убеди да попречи за удостоверяването на победата на Байдън, разкриват източници.

Междувременно ФБР предложи възнаграждение до 50 000 долара за предоставяне на информация за хората, отговорни за поставянето на самоделните бомби в централите на двете основни политически партии в САЩ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments