Италия ще удължи извънредното положение, наложено за ограничаване на разпространението на коронавируса до края на април, тъй като в момента не се наблюдава отслабване на интензитета на инфекциите. Това заяви в сряда здравният министър Роберто Сперанца, цитиран от “Агенция Ройтерс”.
Извънредното положение, въведено за първи път през януари 2020 г., трябваше да изтече в края на този месец. За целта бяха дадени по-големи правомощия от централното правителство, което улеснява длъжностните лица да заобикалят бюрокрацията, която затруднява вземането на много решения в Италия. Пред долната камара на парламента Сперанса каза:
“През изминалата седмица се наблюдава генерализирано влошаване на епидемията, ние се върнахме към фаза на разрастване.”
“При влошаване на показателите … правителството смята за уместно да удължи извънредното положение до 30 април.”
Италия е регистрирала 79 819 смъртни случая от COVID-19 от избухването на пандемията за първи път през февруари миналата година, като се нарежда на второто място в Европа и шестото в света. Към днешна дата страната е отчела 2,303 милиона случая на COVID-19.
“Силна нова буря се разраства в Европа. Вирусът ще бъде овладян с ваксини, но ще продължи да циркулира с нарастваща сила и може да ни удари отново много зле”, каза Сперанца. И добави:
“Следващите месеци ще бъдат много трудни и не трябва да мислим, че сме вън от опасност.”
По думите му 12 италиански региона са изложени на висок риск, а осем на умерен риск.
Множество рискове
След коледните празници Италия се върна към 3-степенна система, която позволява да се прилагат различни мерки към различните региони според нивата на инфекция. Категориите включват високорискови или червени области, оранжеви среднорискови и жълти нискорискови райони.
На заседанието на кабинета по-късно в сряда министрите се очаква да се споразумеят за нови ограничения, включително забрана за пътуване между 20-те региона на Италия и изнасяне от кафенета. Ще се поддържат и национални вечерни часове.
Сперанца каза, че правителството ще въведе нови „бели зони“, където се регистрират само 50 или по-малко случаи на COVID-19 на всеки 100 000 души. Той не каза какви правила ще се прилагат в тези зони. На музеите ще бъде разрешено да отворят за първи път в нискорисковите жълти зони, добави Сперанца.