Тереза Мей обвини наследника си Борис Джонсън, че е навредил на моралното лидерство на Обединеното кралство на световната сцена. Бившият министър-председател заяви, че решението на Джонсън да намали бюджета за чуждестранна помощ под 0,7% от националния доход е повлияело негативно на доверието от страна на света спрямо Обединеното кралство. Тя заяви пред „Daily Mail“, че Обединеното кралство трябва да „живее съобразно своите ценности“ и да оценявано по действията си, а не по реториката си.
Междувременно премиерът заяви, че очаква с нетърпение да работи рамо до рамо с новия президент на САЩ Джо Байдън. В навечерието на историческия ден Джонсън заяви, че се надява Обединеното кралство и САЩ да обединят усилията си, за да се справят с най-належащите предизвикателства, с които се бори светът, подчертавайки, че решението може да бъде намерено единствено чрез „международно сътрудничество„.
Въпреки позитивната нагласа на премиера, изявлението му предизвикаха критики сред членовете на екипа му, особено от страна на предшественика му – Тереза Мей. В интервю тя изрази недоволство, като изтъкна, че премиерът е повлияел негативно на международната репутация на страната, като е избрал да не изпълни дългогодишната цел на ООН да изразходва 0,7% от доходите си за подпомагане на най-бедните хора на планетата. В отговор на това правителството твърди, че не може да постигне цифрата тази година поради напрежението върху публичните финанси, предизвикано от пандемията, тъй като са били похарчени милиарди за финансова подкрепа на най-засегнатите браншове.
Какво правим?
Тереза Мей разкритикува и подкрепата на Борис Джонсън в полза на законодателството, което би поставило под съмнение ангажимента на Обединеното кралство да спазва своето правно обвързващо Споразумение за оттегляне с ЕС.
Макар че през декември спорните клаузи в крайна сметка бяха премахнати от законопроекта за вътрешния пазар, след като Обединеното кралство и ЕС постигнаха споразумение, заплахата на Джонсън да наруши международното право предизвика сериозно безпокойство, както на територията на континента, така и в САЩ, което пък на свой ред доведе до предупреждения от страна на Байдън, насочени към нарушаването на мира в Северна Ирландия.
Бившият британски премиер заяви, че Обединеното кралство е в добра позиция да изиграе решаваща роля в оформянето на един по единен свят, но за да поведе тази мисия е нужно страната да живее съобразно своите ценности. „Другите страни слушат това, което казваме, не просто заради това, което сме, а заради това, което правим. Светът не ни дължи видно място на своята сцена.“, каза още тя.
Предупреждение за абсолютизъм
Мей, която през последните години в обтегнати отношения с Тръмп, посочи още, че избирането на Байдън за президент на САЩ е предоставило на Обединеното кралство „златната възможност“ да повлияе на западните демократични държави и те да започнат да се стремят към „абсолютизъм“ в глобалните си дела. Според нея, за да се справи светът адекватно с пандемията, са необходими компромисни действия и няколко влиятелни фигури, изправени една срещу друга.
Настоящата 2021 се разглежда като ключова година за Обединеното кралство, тъй като то се стреми да изгради своята идентичност след Брекзит и да изпълни амбицията на правителството за една глобална страна, която да има водеща роля в света.
Джонсън, който ще изпълнява ключова роля, докато Обединеното кралство е председател на Г-7 и домакин на срещата на върха на ООН за климата в Глазгоу, заяви, че очаква с нетърпение да посрещне Байдън на територията на Острова поне два пъти тази година.
„В нашата борба срещу проблемите, свързани с коронавируса, климатичните промени, отбраната, сигурността, както и за насърчаването и защитата на демокрацията, целите ни са едни и същи и нашите страни ще работят рамо до рамо, за да ги постигнат. Само чрез международно сътрудничество можем наистина да преодолеем общите предизвикателства, пред които сме изправени.„, добави той и отказа да коментира изявлението на Мей, насочено към него.