Премиерът Бойко Борисов твърди, че България има много предимства като инвестиционна дестинация, а правителството водело целенасочена политика в това отношение. Той е направил изказването си по време на среща с посланика на Австрия Андреа Вике и представители на австрийския бизнес у нас.
Като изключителен позитив Борисов посочил присъединяването на страната ни към Банковия съюз и към Валутния механизъм 2, което гарантирало прозрачност на финансите.
В същото време България остава сред най-корумпираните държави в Европа и това със сигурност не е притегателна сила за нито един инвеститор. Освен това протестите лятото ясно показаха, че има и политическа нестабилност, което също е минус в тази насока.
Акцент в рамките на срещата е било развитието на икономическите отношения между България и Австрия, за чиито потенциал е показателен както стокообменът през изминалата година, който надхвърля 1 млрд. евро, така и внушителният обем на австрийски инвестиции в България. Австрия е на второ място по размер на преки чуждестранни инвестиции у нас, като над 350 австрийски фирми развиват дейност в нашата страна.
По време на срещата са били обсъдени резултатите от допитване до австрийските инвеститори в България, осъществено по инициатива на Търговския отдел на австрийско посолство в София, който по същество е Стопанската камара на Австрия в България. Основната задача на отдела е да съдейства за постоянното подобряване и разширяване на деловите връзки между Австрия и България и да събужда интереса на австрийските фирми към българския пазар. Резултатите от допитването са били представени от ръководителя на Търговския отдел на австрийско посолство Улрике Щрака.
Данните отразяват предизвикателствата пред австрийските инвеститори в контекста на пандемията, под чието негативно влияние премина почти цялата 2020 година. Резултатите от допитването сочат, че 60 от 94 компании са успели да не съкращават служители в пандемията, като част от компаниите са се възползвали и от социално-икономическите мерки на правителството. За 65 от анкетираните компании по-нататъшните инвестиционни планове не са или почти не са променени поради пандемията. Допитването показва също така разбирането на инвеститорите, че подобряването на инфраструктурата в България е ключова за бизнес климата в страната ни. Друга важна за инвеститорите тема е свързана с пазара на труда и недостигът на квалифицирани работници. Почти половината от анкетираните австрийски фирми у нас считат, че влиянието на кризата върху бизнеса заради пандемията от COVID-19 ще се усеща до 2022 г.
В същото време и опозицията, и бизнесът, и редица експерти са категорични, че мерките на правителството не са достатъчни и че помощта не достига до хората и до компаниите. В края на миналата година близо 70% от анкетираните компании в проучване бяха негативно настроени към действията на кабинета в тази посока.