Министър Ангелов съобщи: Обсъждаме възможности за ускоряване на темпа на ваксинация

0
130
Министър на здравеопазването проф. Костадин Ангелов
Министър на здравеопазването проф. Костадин Ангелов. Снимка: Министерство на здравеопазването

Здравният министър проф. Костадин Ангелов обяви, че не е удовлетворен от темпа на ваксиниране срещу COVID-19. Според него сред причините за това е фактът, че част от записаните за ваксина граждани не се явяват в конкретния ден. Той не одобрява и препоръките на някои лични лекари към пациентите им да не се ваксинират.

„За мен като лекар това е неразбираемо, защото всеки загубен човешки живот е загуба за цялата държава. В този смисъл грешна е стратегията да изчакаме недоверието ни да се превърне в доверие. Ние лекарите сме полагали клетва да опазваме човешкия живот и да се облягаме в решенията си на науката. Науката днес казва, че ваксините са сигурни и ще гарантират нормалния ни живот, когато ваксинираме поне 70% от населението.“

За да бъде избегнато забавянето в цялостния ваксинационен процес и да бъде осигурен по-бърз достъп до ваксина на лица от уязвимите групи, от Националния ваксинационен щаб са предложили на министъра да започне и IV фаза от Националния ваксинационен план. В нея попадат лица на и над 65 години, такива с придружаващи хронични заболявания заради по-тежкото протичане на заболяването и по-високия риск от развитие на усложнения и смъртен изход, в това число влизат имунокомпроментирани или лица с вторични имунни дефицити. Това разкри проф. Ангелов пред медии във Враца, съобщиха от пресцентъра на министерството на здравеопазването.

В най-кратки срокове предложението ще бъде обсъдено от експерти и ще бъде взето решение, посочи министърът. По думите му най-късно в началото на март ще стартира модулът в Единния информационен портал за регистрация на желаещите да бъдат имунизирани. Системата ще дава възможност всеки гражданин, независимо в коя точка на страната се намира, да избере ваксинационния пункт, в който да бъде имунизиран. Платформата представлява своеобразна електронна регистратура, като въвеждането ѝ значително ще улесни хората, беше категоричен Ангелов.

Здравният министър обеща личните лекари да получат отговор на всичките си въпроси, касаещи ваксините и ваксинационния процес, така че да проведат една информативна и спокойна кампания сред пациентите от листите си.

Припомняме, че още в началото на декември миналата година беше съобщено, че ще стартира информационна кампания, така че всеки български гражданин да получи достатъчно данни за ваксините и ползите от тях. Към края на декември вицепрезидентът Илияна Йотова също алармира, че такава кампания няма:

„Няма никаква структурирана кампания от страна на Министерски съвет и Народното събрание, както направиха всички държави в ЕС. Това е много лично решение и всеки трябва да знае цялата достъпна информация. Трябва да се работи с хората. Ние си обичаме социологическите агенции – колко са „за“ и колко „против“.“

Броени дни след изказването й беше гръмко обявено, че от 27 декември стартира имунизационна кампания срещу COVID-19 на територията на цялата страна. Подробна информация обаче не беше публикувана. Недостатъчно гласно беше съобщено, че в ресорния министерски сайт е публикувана листовката на ваксината.

На 2 февруари беше обявено, че със семинара на тема „Ваксини. Ваксинация. COVID 19. Какво трябва да знаем?“ стартира „Информационна кампания за здравни специалисти, инициирана, организирана и финансирана от ARPharM с подкрепата на Министерство на здравеопазването“. Той беше излъчен на 3 февруари. А за обикновените граждани? За тези, които нямат достъп до интернет, те как ще се информират? Как ще направят правилния избор за себе си? Как ще разберат какви са позитивите от поставянето на имунизацията? Въпроси, които към този момент нямат отговори.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments