Бившият шеф на НАП-Пловдив Николай Брънчев, който е разследван от ДАНС за укриване на доходи и пране на пари, кандидатства за служител в Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество /КПКОНПИ/. Той стана главен герой в секретната разработка „Хиени“ на Агенцията, от която става ясно, че срещу Брънчев е придобита оперативна информация за корупционни действия и пране на пари, припомнят от „FrogNews“. Магистратите от Софийския административен съд са се съгласили с установеното от данъчните, но в свое решение от 2017 г. отбелязват:
„В хода на ревизията са установени данни за укрити приходи по смисъла на чл. 122, ал. 1 на ДОПК. Впоследствие, на по-горна съдебна инстанция, Брънчев печели делото, атакувайки ревизионния акт с възражението за „изтекла давност“.“
Бившият шеф на звеното в ДАНС-Пловдив Асен Стефанов направи коментар в социалната мрежа Facebook по повод решението на Брънчев да се върне на работа:
„В сайта на КПКОНПИ откривам, че един от допуснатите до конкурс кандидати за Началник на Териториалния отдел на Комисията в Пловдив се казва Николай Брънчев. И си мисля – не, няма как това да е оня Николай Брънчев – бившият директор на ТД на НАП – Пловдив, който с няколко подписа подари около 9 млн. лв. от държавния бюджет на играчите от „аферата „Младо вино“. На когото в началото на 2013 г. отказахме достъп до класифицирана информация заради укриване на данни и предоставяне на неверни такива по време на проучването. И за драстично разминаване между декларирани доходи и похарчени пари /откъде ли пък ги взе?/.“
„Няма как да е той – признатия за виновен през 2014 г. от Пловдивския районен съд за извършено престъпление по чл. 313 от НК – подаване на декларация с невярно съдържание с цел избягване плащане на дължими данъци. Не е възможно това да е същото лице, за което Административен съд – София град и ВАС потвърждават констатации в ревизионен акт на НАП, че са „установени данни за укрити приходи по смисъла на чл. 122, ал. 1 на ДОПК“ и че „направените разходи от лицето и от свързаните с него лица по § 1, т. 3, буква „а“ от ДР на ДОПК явно и съществено превишават размера на декларираните получени средства“.“
„Изобщо не си мислех така. Знаех, че е той – изваден от нафталина, готов на всичко – очевидно подходящ. На 08.03.2021 г. /ех, че празник/ в 14:00 часа в сградата на Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, гр. София, пл. „Св. Неделя“ № 6, ще се проведе първата част от конкурса – Николай ще решава тест. Преди заключителното интервю Николай трябва да премине „първоначална проверка за почтеност, съгласно Правилата за провеждане на проверките за почтеност на служителите в КПКОНПИ“.“
„Успех, Брънчев, успех, Николай! И късмет. Че в списъка откривам и други подходящи кандидати. От друга страна, „началник на териториален отдел“ ми се струва доста „ниска топка“. Добра стъпка би била Директор на ДАНС-Пловдив, примерно. Опитай, бившите обекти сега там са с предимство.“, завършва Стефанов.