Южна Корея ще постигне стадиен имунитет срещу COVID-19 до есента, заяви премиерът пред „BBC“, въпреки по-късното стартиране на програмата за ваксинация. Страната беше една от първите засегнати от пандемията миналата година, като бързо се превърна в модел за подражание заради мащабното масово тестване и строгите мерки за проследяване на контактни лица, които въведе. Въпреки това програмата за ваксинация се забави значително. По-късно тази седмица предстои здравните служители да започнат да ваксинират медицинския персонал в болниците и домовете за медико-социални грижи.
Целта е първоначално да бъдат инжектирани 800 000 души, което ще бъде извършено през следващия месец, като ваксините. Наличните ваксини са тези, разработени от „AstraZeneca“ и „Pfizer-BioNTech“.
В свое интервю министър-председателят Чун Сие-Кюн оправда по-късното разпространение на ваксината и подчерта, че това позволява на южнокорейските власти да се убедят в действието на ваксината в други части на света. Правителството е уредило достатъчен брой дози от ваксината за населението, наброяващо 55 милиона души, но повечето от тези доставки се очаква да пристигнат едва към месец юли. Това дава на здравните работници само няколко месеца, за да спазят определения срок.
Сеул се надяваше да успее да разработи собствена ваксина до края на тази година, но засега това изглежда малко вероятно. Смята се, че надеждата за „домашно разработена“ ваксина е част от причината правителството да отдели повече време за преговори с компаниите, които предоставят ваксините. В крайна сметка управляващите се договориха с „Pfizer“ и „Moderna“ в края на януари, но местните медии определиха тази стъпка като ненавременна. Междувременно президентът Мун Дже Ин обясни по време на своята новогодишна пресконференция, че не съжалява, че страната е отделила повече време, за да анализира как да действа по най-добрия начин.
Традиционно Южна Корея не е държава, която избягва масовите ваксинации. Процента на хората, ваксинирани срещу сериозни заболявания като хепатит В обикновено е по-висок от този в САЩ, Обединеното кралство и Австралия. Въпреки това скорошно проучване на обществено мнение установи, че само около 45% от запитаните са готови да се ваксинират срещу коронавируса, когато дойде редът им през следващите няколко месеца. Други 45% заявяват, че искат да изчакат, за да видят как ще се развие ситуацията. Пет процента твърдят, че ще откажат да бъдат ваксинирани.
Все пак премиерът вярва, че хората ще бъдат убедени, че е добре за тях да приемат ваксината. Стремежът за връщане към по-нормален живот може да се окаже убедителен аргумент. До момента Южна Корея съумяваше да овладее разпространението на вируса, без прекалено строги общонационални ограничения. Въпреки това ограничения има. Ресторантите и търговските обекти в района на столицата Сеул имат наложен полицейски час в 21:00 ч. от декември насам. Сега това е удължено с още един час, тъй като с настъпването на пролетта улиците стават по-оживени. Кафенетата и баровете и дори нощни клубове са отворени отново за малки и големи посетители. Вчера здравните служители съобщиха, че в една от дискотеките са били идентифицирани голям брой заразени.
Прекалената увереност в адекватността на собствените си мерки и лекото самодоволство доведоха до три пандемични вълни в страната. През декември ежедневният брой заразени се увеличи до над 1000 души. Според международните стандарти този процент е нисък, но това беше сигнал за тревога в Южна Корея. Премиерът Чун заяви, че иска да постигне баланс между доброто състояние на икономиката и овладяването на пандемията. Засега не е ясно какво ще рече това на практика, но в момента има забрана повече от четирима души да се събират на едно място.
Подходът на Южна Корея срещу разпространението на вируса не е бил перфектен, но е спасил много човешки животи. Малко над 1500 души са починали от COVID-19, като през изминалата година страната е отчела общо около 87 000 случаи на заразени.
„Южна Корея научи за демокрацията и почерпи технологичен опит от напреднали страни като Европа и Обединеното кралство. Никога не бих си помислил, че ще те пострадат толкова много от COVID-19. Южна Корея беше фокусирана върху трите основни принципа – тестване, проследяване и овладяване на вируса, както и върху трите базови ценности – демокрация, прозрачност и откритост. Едва по-късно разбрахме, че се справяме по-добре от други места по света.“, сподели премиерът.
СТАДЕН ИМУНИТЕТ