Бюджетът на Община Бургас за 2021 година беше приет от Общинския съвет. Проектът беше одобрен след повече от три часа дебати. Очаквано администрацията и мнозинството от ГЕРБ подкрепиха бюджета. В същото време не липсваха и критики и предложения за промени в различни пера и текстове.
От групата на „БСП за България“ обявиха, че няма да подкрепят проекта за бюджет, предложен от общинската администрация.
„Нашият прочит на бюджета е на всекиго по нещо в очакване на изборите. Бюджетът е силно повлиян от изборите. За това говорят и 29-те милиона лева повече за държавно делегираните дейности. Приоритетите според нас трябваше да включват и мерки за малкия и средния бизнес. Според нас няма достатъчно такива мерки. Трябваше да има и намаляване на административната тежест. Това може да се случи чрез разходите и самото обслужване. На трето място – подпомагане на младите семейства с малки деца. Не се съобразихте с нашето предложение за 500 лева за новородено. Населението в Бургас не само, че не се увеличава, но и намалява. Проблемът е, че хората не могат да издържат децата си и заминават за София или за чужбина. Бюджетът по никакъв начин не се опитва да обърне тази тенденция. Бургас ще се споменава като най-добрият град за живеене, само че в кавички. Този бюджет не осигурява развитие на нито един сектор. Продължаваме с дълговото бреме. Таванът на дълга е 55 милиона лева при 100 милиона лева приходи. Със заеми се финансират проекти, които не генерират пари. Говорим за оптимизация и съкращения, а увеличаваме средствата за заплати за персонала. И така мога да продължа до безкрай“, аргументира се Христо Панайотов.
От своя страна Йордан Георгиев, който също е от БСП, обяви, че подкрепя бюджета, но не може да гласува „за“, защото такова било партийното решение. Георгиев формално се води опозиция, но много често гласува с ГЕРБ по време на сесиите на Общинския съвет. Ето какво каза той:
„Бих искал да поздравя, че са точно определени приоритетите. Бих искал да поздравя екипа за съставения бюджет. За съжаление аз не мога да подкрепя бюджета поради политическо решение на БСП. Единствено бих искал да изкажа надеждата, че тези приоритети ще бъдат изпълнени и ще следват своя ход през годината. Бих искал много неща да кажа за бюджета, но ще изпадна в политическо противоречие с партията, която представлявам.“
Кметът Димитър Николов побърза да му благодари за изказването:
„Благодаря ви за искреността ви и за предложението за предварително изпълнение за бюджета, но позволете ми да не се съглася като кмет за Бургас, за когото са гласували не само симпатизанти на ГЕРБ, но и на БСП. Ако застанете и посрещнете децата на родителите, които изпращат децата си не в детска градина, а в подблоково пространство и им кажете, че сте против бюджета и те няма да получат нова сграда с дворно пространство, дали те ще намерят разбиране във вашия поглед. Само това искам да ви кажа и ви благодаря за искреността.“
„Изключително трудно ми е днешното гласуване, защото това е най-важната точка за всички заседания за годината, но партийната дисциплина ми забранява да изразя своето лично мнение, поради което съм принуден да гласувам „въздържал се“, но считам, че бюджетът е както трябва и той трябва да бъде изпълнен. Съжалявам много“, отговори Георгиев.
Предстои да видим дали и каква реакция ще има от съпартийците на съветника от БСП след неговото изказване на днешната сесия.
Критики бяха отправени и от други политически сили. В края на заседанието след дълги хвалби от мнозинството Константин Бачийски от СЕК обяви следното:
„Чувствам се като заседание не на БКП, но на КПСС. Гледах протоколите от обществените обсъждания и виждам, че много от предложенията на гражданите не намират отражения като предложения в бюджета. Това затвърждава, че гражданите гледат в друга посока. Общинската администрация като иска може така да представи едно нещо, че да подведе съветниците да гласуват – като болницата в „Меден рудник“ и Росенец. Така и сега за улиците. Получих отговор и се оказа, че община Бургас не знае кои улици са с подменена инфраструктура и тепърва ще пита ВиК. Така че нещата, които ни се представят гръмко тук, имат за цел да накарат съветниците да приемат нещо, дори и да не е така. Гледам, че Община Бургас разполага с доста големи депозити. Искам да разбера откъде Община Бургас разполага с такива финансови средства, които могат да бъдат прехвърляни от едната година в другата. И съответно в коя банка са тези пари. Същевременно Община Бургас има кредити и мисля, че около 920 000 лева са разходите само за лихви, а същевременно имаме милиони на депозити.“
Зам.-кметът по бюджет и финанси Красимир Стойчев отговори, че депозитите били от средства за държавно делегирани дейности, които не били изпълнени през 2020 година, но щели да бъдат изпълнени през 2021-а. Преходният остатък бил в размер на 26 милиона лева. Парите били в Общинска банка като лихвата била 0%.
„Започнах да се чудя къде живея – дали в посредствен от икономическа гледна точка град, позовавайки се на статистиката. Не мога да не изразя несъгласие с неща, които са несправедливи. Например, минималните средства за омбудсмана, които са 62 000 лева. На фона на близо 800 000 лева за ансамбъл „Странджа“, каза от своя страна Стоян Грозев от Движение „България на гражданите“.
От администрацията веднага обявиха, че ансамбъл „Странджа“ бил приоритетен, но не се чуха обяснения защо за обществения посредник на Бургас са предвидени толкова малко средства.
От своя страна Владимир Павлов не одобри начина, по който са определени средствата, които отпуска Община Бургас, за неправителствените организации:
„С болка видях, че НПО-та, които се грижат за онеправданите – за тях има редуцирани на сумите. Затова предлагам да се получат поне средства, които да не се различават от предходните години. Фондация „Астика“ да й бъде намален бюджета с 5000 лева, защото не работят за гражданите, а правят купони. Тракийско дружество „Екзарх Антим I“ се занимава с предизборна кампания и ние ще им отпуснем близо 13 000 лева да си водят кампанията. Данъците на бургазлии трябва да отиват за бургазлии. Затова и техният бюджет да се намали с по 5000 лева и да се увеличат бюджетите на организациите, които наистина се грижат за болните и онеправданите и имат нужда от тези пари.“
Той направи официално предложение за преразпределение на средствата за НПО-тата, което беше одобрено от общинските съветници с 45 гласа „за“.
По време на заседанието, което се проведе онлайн, бяха отправени и критики защо проектобюджетът не е бил разгледан и гласуван присъствено. Мнозинството от ГЕРБ отново не даде смислено обяснение и това поражда важният въпрос дали то не се страхува от основателни критики.
В крайна сметка бюджетът на Община Бургас за 2021 година беше приет с 42 гласа „за“, 6 гласа „против“ и 1 – „въздържал се“.