Първите уроци за толерантност децата получават съвсем неусетно от личния пример на хората, които ги заобикалят. Неслучайно българската поговорка гласи „Не се притеснявайте как ще възпитавате децата си, те така или иначе ще станат като вас. Възпитавайте себе си“, посочи Десислава Дамянова от „Академия за емоционална интелигентност“ пред „БНР“.
Малчуганите се учат да приемат различията най-напред в семейна среда. Там трябва да бъде засвидетелствано уважение към личността, което те да взаимстват като поведение и в собствения си характер, смята Дамянова. Чак тогава придобитата нравствена ценност дава отражение и навън в контактите на подрастващите с околния свят.
Специалистът вярва, че не трябва да се подценява общуването с децата относно реакции към близки и роднини, съседи, хора от различен социален статус, такива в неравностойно положение, от друг етнос и т.н.
Не по-малко важни са и диалозите с малчуганите на теми от културния и обществения живот, твърди Дамянова, защото разговорите помагат за социализацията, както и за осъзнаването, че другият има право на своя, различна гледна точка.
Идеята на този подход е малките да развият способността да мислят, а не просто машинално да изпълняват заповеди, както и да поемат лична отговорност за думите и действията си.