На 3 март България отбелязва своя национален празник – Ден на освобождението от властта на Османската империя. След започналата Руско-турска война през 1877 година, която е била обявена в Кишинев с манифест от император Александър II, на 3 март или на 19 февруари по стар стил 1878 година, е бил подписан Санстефанският мирен договор между Русия и Османската империя. Той е сложил край на войната. Тя е завършила с победа над турците, с помощта на Русия. Със Санстефанския мирен договор България се появява отново на картата на Европа.
Тази дата е съвпаднала с коронацията на Александър ІІ през 1855 година и освобождаването на крепостните селяни в Русия през 1861 година. Договорът е бил предварителен и е подлежал на одобрение от останалите велики сили. Според него България е била автономно, плащащо данък, васално княжество, което е било със свое народно правителство и войска. Площта й е била над 170 000 квадратни километра.
Англия и Австро-Унгария са били против Санстефанския договор. Заради тяхната инициатива той е бил ревизиран и заменен с Берлинския договор през юли 1878 година. По силата на неговите клаузи България е била разделена на пет части.
Една от най-ярките личности в освободителното движение безспорно е бил Васил Левски. Той е бил не само революционер, но и идеолог и организатор на българската национална революция. Основател е бил на Вътрешната революционна организация (ВРО).
Дейността на Георги Бенковски също е допринесла много за свободата на страната ни. Истинското му име е Гаврил Хлътев. Той е показал качествата си в навечерието на Априлското въстание. След като получил кървавото писмо на Каблешков от въстанала Копривщица, той веднага е обявил избухването на въстанието в Панагюрище. Събрал е прочутата Хвърковата чета, с която е обиколил близките села, за да ги вдигне на оръжие. След погрома на въстанието, Бенковски и част от неговите другари са били предадени от дядо Въльо на турците. При преминаването си по моста над река Костина в Тетевенския Балкан, Бенковски е бил убит от османски куршуми.
Освобождението на България ще бъде отбелязано с редица празненства в цялата страна. Кулминацията ще бъде тържествената заря на проверка на площад „Народно събрание“ в столицата.
Проходът на Републиката е отворен, а до 12:00 часа движението ще бъде само в посока към паметника Шипка. Малко след 11:00 часа се очаква президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев да отдаде почит пред паметта на българските опълченци на връх Шипка.
Тази година заради пандемията от COVID-19, управляващите взеха решение да отменят официалните чествания на връх Шипка – стъпка, ширококритикувана от граждани, политици и общественици, според които е недопустимо да се отворят заведенията и ресторантите, но не и да се отпразнува националният празник на България.
„Честит национален празник! Да живее България!“– Ви пожелаваме от редакцията на Искра.бг.