По време на най-голямата си политическа среща Китай обяви, че ще преразгледа избирателната система на Хонконг, за да гарантира, че „патриотите“ са начело – знак, че правителството вече няма да толерира несъгласието в града, съобщава “BBC”. Реформата идва след репресии и затягане на контрола над Хонконг.
Проектът за решение ще бъде обсъден по време на Националния народен конгрес (NPC), който ще продължи една седмица.
Хиляди депутати се събраха на срещата в Пекин. Освен решението от Хонконг, парламентът с “каучуков печат” също ще обсъди и одобри целите за икономически растеж и политиките за опазване на околната среда от централното правителство.
Какво знаем за промените, планирани за Хонконг?
Заместник-председателят на NPC Уанг Чен обяви в петък, че Пекин ще промени начина, по който се формира избирателната комисия на града, като ще бъдат дадени нови правомощия на законодателния орган на Хонконг – Законодателния съвет (LegCo).
Избирателната комисия, която е подредена с привърженици на Пекин, ще може да номинира кандидати на LegCo и да избере „относително голям“ дял от своите членове. Властите не дадоха повече подробности, но местните медии съобщиха, че 70-членният LegCo ще претърпи увеличение на местата и тези допълнителни членове ще бъдат избрани от избирателната комисия. Това ефективно би намалило дела на членовете на LegCo, които са пряко избрани от обществеността.
Уанг обясни още, че промените ще поправят това, което той нарича „вратички“ в избирателната система на Хонконг, което от своя страна позволява на опозиционните активисти, застъпващи се за независимостта на града, да станат членове на Legco. Този ход идва след прилагането на Закона за националната сигурност, който според критиците се използва от Пекин за потушаване на несъгласието в града и репресии срещу активисти и опозиционни фигури.
Вече са извършени редица арести, като миналата седмица 47 продемократични активисти бяха обвинени в „подривна дейност“ по новия закон.
Хонконг, бивша британска колония, е част от Китай, но се управлява на принципа “една държава, две системи”, което означава, че има своя собствена правна система и права, включително свободата на словото и свободата на печата.
Много хора в Хонконг, както и правозащитни организации обаче обвиниха Китай, че през последните години ерозира тези свободи и автономия. През 2019 г. имаше месеци на бурни протести.
Преди NPC, различни представители на Хонконг и Китай вече бяха издигнали идеята за „патриоти“, които да управляват Хонконг. Практически градът остана без опозиция, след като всички продемократични законотворци подадоха оставки миналата година. Доскоро обаче Хонконг имаше малка опозиция, която постигна успех на местните избори. Иън Чонг, професор по политика в Националния университет в Сингапур, заяви пред BBC News:
“През 2019 г. пандемократите се справиха изключително добре, което беше тревожно за Китайската комунистическа партия (ККП), тъй като показа, че цялата им негативна реторика изглежда не работи.”
“Мисля, че членовете на ККП наистина искат да премахнат гласовете, които не обичат да чуват.”
Какво друго обяви Китай в петък в NPC?
На срещата на Общокитайското народно събрание премиерът на страната Ли Къцян обяви, че страната си е поставила целта за икономически растеж над 6%. Миналата година Пекин не си постави цел за икономически растеж, като сега го прави за първи път поради желанието си за справяне с икономическите последици от пандемията от коронавируса.
Ли каза също, че Пекин ще изпълни целите си за контрол на климата и добави, че Китай ще изготви план за действие, за да осигури спад на изпусканите въглеродни емисии до 2030 г., в опит да постигне целта Китай да бъде неутрален в това отношение до 2060 г. Страната също така се ангажира да разработи ваксини за справяне с основните инфекциозни заболявания, като добави, че “Китай ще концентрира ресурси за предотвратяване на възникващи инфекциозни заболявания”, предаде агенция Ройтерс.
Какво можем да очакваме от NPC през следващите дни?
Конгресът също така официално ще одобри 14-ия петгодишен план, обявен в края на миналата година. Китай е единствената голяма икономика в света, която публикува петгодишен план за политиката си и го прави от 1953 г. насам. Страната също така ще защитава модела на „двойна циркулация“, който потвърждава, че Китай ще стимулира вътрешното потребление (или „вътрешната циркулация“), като същевременно ще обслужва пазарите за износ в чужбина (или „външната циркулация“).
Бенджамин Хилман, професор в Австралийския национален университет, заяви пред Би Би Си, че подобни цели са отчасти породени от опасения, че САЩ могат да ограничат достъпа на Китай до модерни технологии, като полупроводници. Подобни действия, каза той, “могат да поставят компании като Huawei на колене и да ограничат бъдещия икономически растеж, както и силата на китайската индустрия”.
Според проф. Чонг, “успехът на Китай в борбата с COVID” също вероятно ще се появи до голяма степен в тазгодишния NPC. Пандемията е до голяма степен под контрол в Китай и за повечето хора животът се нормализира. Китай беше единствената голяма икономика в света, която отчете растеж през миналата година.
“Следващата година, когато президентът Си Дзинпин трябва да достигне своя мандат, така че мисля, че той наистина ще иска да подпише пълномощията си … Мисля, че голяма част от това ще подчертае успехите на г-н Си.”
Китай премахна ограниченията на президентския мандат през 2018 г., което ще позволи на Си да остане и след двата си изкарани мандата. Президентът Си вероятно ще подчертае и постиженията на Китай в “изкореняването на абсолютната бедност” – нещо, което страната обяви миналата седмица. По този повод проф. Хилман коментира:
“Си беше обещал, че Китай ще се превърне в умерено благополучно общество до 2021 г. Той без съмнение ще обяви успех по този повод в NPC.”
Какво е NPC?
Срещата обикновено се провежда в началото на март и на нея присъстват близо 3000 делегати от цялата страна, представляващи провинции, автономни области и специалните административни райони на Хонконг и Макао.
Докато NPC на теория е най-мощната институция в страната, в действителност законодателите обикновено в крайна сметка одобряват планове и политики, взети предварително от централното правителство.
Срещата на NPC протича успоредно с Китайската народна политическа консултативна конференция (CPPCC), среща на най-мощния политически консултативен орган в страната, която вече започна в четвъртък. В страната срещите се наричат “Двете сесии”.