Протестите в Мианмар ескалират, магазини и фабрики са затворени

0
85
Протест в Мианмар
Снимка: Maung Saungkha, Facebook

Днес магазините, фабриките и банките са затворени в най-големия град в Мианмар Янгон, след като големите профсъюзи призоваха за спиране на икономиката като част от въстанието срещу военните управници на страната, пише “Агенция Ройтерс”.  Очевидци твърдят, че войски са стреляли във въздуха на няколко места в страната от Югоизточна Азия и са проверявали автомобили в централната част на Янгон, за да не позволят на протестиращите да се събират.

Независимо от това, тълпи, демонстриращи срещу преврата от миналия месец, се събраха там, както и във втория по големина град Мандалай, а и в Монива, град на запад, според видеоклипове, публикувани във Facebook. Протестиращите в Дауей, крайбрежен град на юг, бяха защитени от Националния съюз Карен, етническа въоръжена група, която води продължителна война с военните.

Протестиращите развяваха знамена, изработени от хтамаин (женски саронги) на някои места, или ги закачаха на линия от другата страна на улицата, за да отбележат Международния ден на жената, докато хулеха против хунтата. Ходенето под женските саронги традиционно се счита за лош късмет за мъжете и има тенденция да забавя полицията и войниците.

Държавните медии съобщиха, че силите за сигурност поддържат присъствие в болниците и университетите като част от усилията за прилагане на закона.

Поне девет профсъюза, обхващащи сектори  като строителство, селско стопанство и производство, призоваха “всички жители на Мианмар да спрат работата, за да обърнат последствията от преврата от 1 февруари и да възстановят на власт избраното от хората правителство на Аунг Сан Су Чжи“.

Разрешаването на бизнес и икономическа дейност да продължи би помогнало на военните, “тъй като те потискат енергията на народа на Мианмар”, се казва в изявление на синдикатите. И още:

“Време е да се предприемат действия в защита на нашата демокрация.”

Само няколко малки магазинчета за чай са отворени в Янгон, разказаха свидетели. Основните търговски центрове бяха затворени и във фабриките не се работеше.  Лидерът на протеста Маунг Саунгха във Facebook призова жените да се обявят категорично срещу преврата в понеделник, докато Най Чи, един от организаторите на движението със саронги, определи жените като “революционерки”. Пред Ройтерс тя каза:

“Нашите хора са невъоръжени, но мъдри. Те се опитват да управляват със страх, но ние ще се преборим с него.”

Полицията и военните са убили повече от 50 души, за да потушат ежедневните демонстрации и стачки след преврата, според ООН. Данните от групата за застъпничество на Асоциацията за подпомагане на политическите затворници показват, че към неделя близо 1800 души са били задържани под хунтата.

Нощни набези

Някои от най-големите протести през последните седмици се проведоха в неделя, като полицията изстреля зашеметяващи гранати и сълзотворен газ, за ​​да разбие демонстрациите в Янгон, северния град Лашио и десетки хиляди протестиращи в Мандалай. Днес в Янгон се проведоха поне три протеста, въпреки набезите късно в събота, извършени от лидери на кампании и опозиционни активисти от силите за сигурност.

Официален и местен мениджър на кампанията от Националната лига за демокрация (NLD) наСуу Кий Кхин Маунг Латт  почина в полицията. А Ба Мио Таин, свален депутат, каза, че съобщенията за натъртвания по главата и тялото на Кхин Маунг Латт пораждат подозрения, че той е бил жестоко измъчван.

Полицията в квартал Пабедан в Янгон, където беше арестуван Кхин Маунг Лат, отказа коментар. Говорител на военните не отговори на обаждания, търсещи коментар.  Армията заяви, че се справя с протестите законно. В изявление в понеделник военните съобщиха, че са арестували 41 души предишния ден. 

Съобщение на военните, публикувано на първа страница на държавния вестник „Глобална нова светлина на Мианмар“ в понеделник заплашва неуточнени „действия“ срещу всеки, който пряко или косвено работи за комитет на свалените депутати, обявили се за легитимен орган на страната. В съобщението се казва, че комитетът е незаконен и е извършил “държавна измяна”. В отделен доклад се казва, че военните и полицията поддържат болници и университети.

Убийствата предизвикаха гняв на Запад и бяха осъдени от повечето демокрации в Азия. САЩ и някои други западни страни наложиха ограничителни санкции срещу хунтата, а в неделя Австралия прекъсна отбранителните връзки, заявявайки, че ще се занимава само с неправителствени групи в Мианмар. Гигантският съсед на Мианмар Китай заяви в неделя, че е готов да се ангажира с всички страни за облекчаване на кризата и не взема страна в ситуацията.

 
Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments