Участвал ли е бургаски адвокат в документна измама?

0
2850

Възможно ли е да бъдеш осъден, без дори да знаеш, че срещу теб се води гражданско дело? Оказва се, че да. Такъв е случаят на бургазлията Тодор Тодоров, който разбира, че съдът е постановил да заплати 15 000 лева години по-късно, когато се намесва частен съдебен изпълнител. Потърпевшият изплаща сумата и до днес, разказа самият той пред Искра.бг.

Историята

На 22 декември 2012 година Тодор Тодоров е участвал в коледен благотворителен турнир по футбол в Бургас. Отборът му е отпаднал, но е бил потърсен на следващия ден да участва отново и се е съгласил. На 23 декември са изиграли един мач и са победили. Между срещите Тодор е решил да си почине, но през това време е чул, че някой му е казал да се отдръпне, защото му пречи да гледа. В този момент той не се е обърнал, за да види кой му говори, отдръпнал се е.

След това са започнали нападки и обвинения, включително обиди. Тогава Тодор се е обърнал и е видял момче, с което заедно са тренирали футбол в Созопол. Казал му е да спре, за да не се стига до саморазправа. Но момчето продължило да го предизвиква. Така под влиянието на афект Тодор го е ударил веднъж. Момчето е паднало, а Тодор е изпаднал в шок. Момчето е било отведено в болница, а него го е прибрал баща му у дома им. Оттам са го взели полицаи.

По това време Тодор тъкмо е навършил 18 години.

Развръзката

След инцидента срещу Тодор Тодоров е било заведено наказателно дело. Неговият адвокат му е предложил да сключи споразумение.

„Той каза, че това е най-доброто за мен и ще се отърва с най-ниската присъда – 8 месеца пробация. 2013 година влязохме в съда и аз подписах споразумението. Представляваше ме адвокат Красимир Кацарски“, обясни Тодор.

На въпрос на Искра.бг дали от сегашна гледна точка счита, че това е била най-добрата за него присъда той отговори:

„От сегашна гледна точка – не. Тогава аз бях ученик. По принцип баща ми го намери адвоката, защото нямах и средства. Когато погледнах, че съм осъден за умишлено престъпление, изпаднах в шок. Не бях очаквал.“

След това срещу Тодор е заведено и гражданско дело, за което той не е знаел.

„Адвокатът каза – „Не се притеснявайте. Със сигурност срещу вас ще има и гражданско дело. Ще ви съдят за пари, но тези дела се бавят с години. Когато има някаква промяна, аз ще ви потърся“, разказа той.

След този разговор Тодор не е виждал адвоката в продължение на няколко години. Разбрал е, че срещу него е имало гражданско дело едва през 2017 година:

„Обади ми се шефът ми да ми съобщи, че има писмо на работното ми място за мен. Отидох във фабриката, в която работя, и видях, че има писмо, с което частен съдебен изпълнител ме привиква, за да започна да плащам дълга, който съм имал и за който не знаех.“

На въпрос кой го е представлявал по време на гражданското дело Тодор посочи:

„Явно адвокат Красимир Кацарски, защото само неговите имена присъстват в документите. Нито сме били уведомявани, нито нищо. Той е приемал призовките, той всичко. Въобще нито един документ не е пристигнал на адрес дори.“

Сезиране на прокуратурата

Тодор решава да предприеме действия и да си потърси правата, защото е бил осъден, без да знае, че срещу него се води дело. Затова подава жалба в прокуратурата срещу действията на адвокат Красимир Кацарски.

„Предприемаме действия да пуснем жалба в прокуратурата, защото аз толкова години не съм бил уведомяван и не съм знаел за делото и той се е съгласил на сума, която е много над това, което трябва да изплатя за нанесената щета от мен“, каза още той.

Впоследствие Тодор е научил, че пред съда е било представено пълномощно, което той твърди, че не е подписвал:

„Аз нищо не съм подписвал. Миналата година, октомври месец, реших да кандидатствам за пожарникар и когато стигнаха дотам, че искаха решение от съда по какъв член съм осъден – дали е за умишлено, или неумишлено престъпление, трябваше да си изкарам решение. Аз мислех, че съм осъден за неумишлено престъпление, но когато отидох да го извадя, видях, че пише съвсем различни неща. Между документите намерих пълномощното, в което въобще не фигурира моя подпис. На договора за правна защита се е подписал баща ми, обаче на пълномощното има подпис на някой трети човек.“

Пълномощно
Пълномощно. Снимка: Искра.бг

Жалбата в прокуратурата срещу адвокат Красимир Кацарски е забуксувала. Причината – обвинителните един след друг си дават самоотводи и не желаят да поемат разследването на случая. До момента самоотводи са си дали шестима прокурори, съобщи Тодор.

„Не искат да гледат делото. Причините са по един и същи член. Разликата е, че единият прокурор го е познавал от 18 години, другият – от 20 години, третият – от 13 години. Едно и също“, обясни той.

Тодор няма да спре да си търси правата. Той ще подаде жалба до Висшия съдебен съвет, като очаква някой прокурор все пак да започне да гледа случая. Надява се, че делото ще бъде прехвърлено в друга прокуратурата, където обвинител да започне да разследва как се е стигнало до това да бъде осъден да заплати 15 000 лева по гражданското дело.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments