Ваксинационните препарати за COVID-19 не се различават и не са с нищо по-опасни от тези, с които години наред се имунизират най-малките деца. Това заяви категорично пред „БНР“ проф. Тодор Кантарджиев.
Особено разпространена по области към днешна дата е британската разновидност на вируса. Най-висока е заболяемостта в Кюстендил и Плевен, а в Стара Загора числата достигат до 25 на сто.
„Ако член на семейството се разболее от новия британски щам, боледуват всички от домакинството, същото е и в офис събиранията, ако един е заразен, заразява всички неваксинирани или непреболедували“, поясни специалистът.
Нигерийският вариант на заболяването за щастие не е открит у нас, успокои Кантарджиев. Една от причините тази мутация да се смята за най-опасна, се крие във факта, че при нея ваксините имат ниска ефективност.
Относно имунизационните практики, очаква се те да бъдат подновени отново в края на идната седмица. В момента се водят преговори и се търсят възможности да бъдат компенсирани неизпълнените количества, поясни професорът, като не е изключено и дефицитите да бъдат запълнени от РНК препаратите.
„Единственото, което трябва да се спазва, което казахме още преди година – отстояние, носене на маска, дезинфекция и умерени количества витамин Б, които подобряват имунната система. Народът трябваше да разбере, че ако има мерки и дисциплина, ще са много по-малко случаите“, заключи експертът.