Хората, поставени под задължителна изолация от 1-ви до 4-ти април, няма да могат да гласуват. За това алармира пред „БНР“ адвокатът Силвия Петкова. Тя търси съдействие, за да бъде сезиран Конституционния съд.
Петкова обясни, че преди година подобна ситуация е имало и в Хърватия и там Конституционният съд е реагирал светкавично. Това според нея означава, че и българските магистратите могат да вземат решение, макар и времето да е малко.
Адвокат Петкова счита, че е най-логично Конституционният съд да бъде сезиран от омбудсмана. Тя е подала сигнал до различни институции, но за момента няма отговор от нито една от тях.
Петкова разясни, че контактните лица ще бъдат поне двойно на броя на заразените в този период, ако се приеме, че всеки един разболял се, е контактувал само с един човек, а те вероятно са много повече. Така хиляди граждани няма да могат да упражнят своето право на глас. Това произлиза от изискването да се подаде заявление за гласуване с подвижна урна поне три дни преди вота, което означава до 31 март.
Адвокат Петкова каза, че този казус може да стигне и до Европейския съд по правата на човека. Там срещу България са произнесени не една и две присъди.
Има решения, в които се присъждат неимуществени вреди, които са от порядъка на 2000-3000 евро.
Правата си могат да търсят и тези, които са подали заявление за гласуване с подвижна урна, но това не се е случило заради организационни проблеми. Причината е, че Европейският съд разглежда не само проблеми в законодателството, но и практически такива.