Медиците са категорични, че COVID мерките е трябвало да се приложат още преди 1 или 2 седмици, без значение дали хората са доволни или не от този факт. Завеждащият Лабораторията по инфекции на мозъка към университета в Берн доктор Аспарух Илиев уточни, че ситуацията в здравните заведения е много натоварена. Той коментира пред „NOVA“:
„Болниците са претоварени и са на колене”.
Доктор Илиев разясни, че твърденията, че при изолация се забавя инфекциозността на COVID-19 и той започва да мутира, са напълно неверни. Според него всяка една форма на ограничаване на контактите води до намаляване на общия брой на заболелите. Специалистът подчерта, че всички анализи посочват, че едно затваряне преди пика, ще позволи не само той да бъде отложен, но и да стане по-плосък. Докторът обясни, че в момента в нашата страна има много болни, така че дори ако се приложат по-строги мерките, пак няма да са закъснели. Според него:
„За съжаление, ще имаме доста болни и доста починали. Мисля, че ситуацията като смъртност ще повтори, ако няма и да надскочи, картината от края на ноември и началото на декември”.
Завеждащият Лабораторията по инфекции на мозъка каза, че британският щам се изразява най-вече при децата. Той е категоричен, че това е доказателство, че никой не е застрахован от вируса и той в естествената си мутация може да засяга и най-малките. Според него колкото са по-малко болните, толкова рискът от мутации намалява. Медикът беше категоричен, че трябва да се предпазят децата от боледуване, защото по този начин ще се намали общият риск от мутации.
Доктор Илиев обясни, че единственият начин да се преодолее COVID инфекцията дългосрочно е да има добро имунизационно покритие не само на възрастните, но и при децата. Мнението на завеждащия лабораторията е, че в нашата страна не е трябвало да се спира ваксинирането с препарата на „AstraZeneca“. Според него в момента в немската преса се коментира, че Германия е избързала със спирането на ваксинирането точно с тази ваксина. Той добави:
„Това са единични случаи, които емоционално ангажират хората да бъдат разтревожени и да реагират спонтанно. Рискът от тромбози след ваксина е практически равен с риска от тромбози при неваксинираните. Честотата от 17 милиона ваксинирани с „AstraZeneca“ има 15 описани случая на тромбози, което дори е по-ниско от средната такава за населението”.