Пандемията е изправила лекарите пред моралната дилема на кого да бъде оказана медицинска помощ. Това обяви пред „БНР“ д-р Евгения Христова, което е главен асистент в Нов български университет.
Причината за това явление е, че болниците се задъхват от наплив на COVID болни в разгара на третата вълна на коронавирусната инфекция. Д-р Христова изрази надежда да не се налага на много медици да бъдат изправени пред този труден избор.
По нейните думи именно затова по света има създадени препоръки. Те са направени заради ограничените ресурси, с които разполагат здравните системи. И тези препоръки са ясни както на лекарите, така и на цялото общество. Така всички знаят как трябва да се действа. Д-р Христова подчерта, че и Световната здравна организация има подобни правила, но за България не е наясно дали съществуват.
Д-р Христова каза, че има принцип, за който няма разногласия и той е за равният достъп до здравеопазване на всички. Но именно тук възниква моралната дилема на кого да се окаже медицинска помощ, когато ресурсът не позволява такава да бъде осигурена за всички.
Изследване на Нов български университет е показало, че гражданите подкрепят в такива ситуации медицинска помощ да се оказва приоритетно на тези, които имат най-големи шансове да се преборят със заболяването. Този принцип измества подреждането по реда на постъпване на отделните пациенти. И затова се е превърнал в стандарт по време на пандемията.