Между 15 и 21 март са били установени общо 452 случая на заразени с COVID-19 в Добричка област. Това отчете директорът на Добричката здравна инспекция и секретар на Областния координационен щаб д-р Светла Ангелова. По думите й заболеваемостта към 21 март е достигнала 398,1 на 100 хил. души.
През посочения период броят на изследваните с RT-PCR тестове и бързи антигенни тестове за COVID-19 жители на областта в лаборатории в страната е 904 души. Същевременно под карантина са били поставени 710 лица в цялата област, пише „24 часа“.
12 от новорегистираните през изминалата седмица случаи на заразени с вируса са при медици – 2 лекари, 7 медицински сестри, една акушерка и двама санитари. Заразените учители са 28, а заболелите ученици – 9. Шест лица – помощен персонал в детски заведения и 2 деца в детски градини.
Под карантина като контактни лица са поставени:
- 14 деца и 2-ма учители от детска градина №23 в Добрич;
- 18 ученици и един учител от „II г“ клас и 11 ученици и един учител от I клас в средно училище „Св. Кл. Охридски“ в. Добрич;
- 19 деца и 2 лица от персонала от детска градина №24 в Добрич;
- 10 деца и 3 лица от персонала на детска градина в село Дропла, община Балчик;
- 9 ученици от II клас на основно училище „Й. Йовков“ в село Спасово, община Ген. Тошево;
- 7 деца и 3 лица от персонала на детска ясла в град Каварна;
- 21 ученици от „IV б“ клас и 14 ученици от „II a“ клас на средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Добрич;
- 8 ученици от „I б“ клас на средно училище „Ст. Караджа“ в Каварна;
- 18 ученици от III клас на основно училище „Д. Войников“ в село Победа, община Добричка;
- 16 ученици и 2 учители от I клас на основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Балчик;
- 5 ученици от основно училище „Ст. Караджа“ в Добрич, контактни на логопед;
- 6 деца и 3 лица от персонала на детска ясла „Радост“ в Ген. Тошево;
- 17 деца и едно лице от персонала на детска градина № 9 в Добрич;
- 31 лица от професионалния фолклорен ансамбъл „Добруджа“.
През изминалата седмица са били поставени 511 дози ваксина срещу COVID-19. Основно се правят имунизации и реимунизации на лицата от I, II и III фаза от имунизационния план, както и реимунизации на лицата, пряко заети с изборния процес – членове на РИК, СИК и ангажираните в общините с процеса.
„Продължаваме работа и по отношение на ваксинирането на граждани. Всички лица, които са се регистрирали в електронния регистър и са служебно презаписани, се прозвъняват, за да бъдат поканени за имунизация. Важно е да се знае, че към момента всеки, регистрирал се в електронния регистър, може да бъде имунизиран с ваксина на „AstraZeneca““, добави още д-р Ангелова.