Децата прекарват все по-дълго време в интернет пространството заради COVID пандемията. Това от своя страна крие много рискове. Тази информация се потвърди и от проведена акция на ГДБОП, по време на която се разбра, че педофили дебнат в известни игри в мрежата. За миналата година в Националния център за безопасен интернет са постъпили 15 000 сигнала. Сега за децата опасността отново е огромна поради преминаването им към онлайн обучение.
Всеки играе в избрана от него игра с псевдоним или така нареченият никнейм. Измислена самоличност имат не само децата, но и хората с користни цели. Чатовете в игрите им дават възможност да се сприятелят, след което започва общуване в друга платформа. В някои електронни игри децата регистрират истинските си лични данни – име, град и години. Така стават и много лесно откриваеми.
За подобна случка разказва и потърпевша пред „NOVA“. Тя е на 18 години и се казва Никол. Преди известно време с нея се е свързал човек, когото тя никога не е виждала на живо. Той е поискал да се сприятелят. Тя е съумяла да се усети навреме, но други стават жертва на такъв вид хора, защото от другата страна на чата умело могат да заблудят едно дете.
В такива чатове над 60% от момичетата и момчетата започват да си споделят проблемите в училище и с родителите си. Никол обясни, че изпращането на провокативни снимки между връстници също е капан. Тя уточни, че това е честа практика и всеки има съученик, на който са били пуснати в мрежата. Момичето от 2 години е доброволка в Националния център за безопасен интернет.
Тинейджърката допълни, че скрийшотовете са доказателство при разследване. Чрез тях може да се докладва съмнителен профил, по този начин ще се помогне на други деца да не попадат в измамната схема. Момичето е част от стратегията за превенция в център за информация свързан с опасности в мрежата, които се предават от връстници на връстници. В него има и отворена гореща линия за пострадали деца, които имат нужда от съвет и не знаят към кого да се обърнат. Консултацията е анонимна, а сигнали не липсват.