Разхлабването на ограниченията срещу COVID-19 е съобразено с медицински показатели. Причината е, че при тяхната продължителност над 2 седмици се получава умора у хората и контролиращите органи. Това коментира директорът на Националния център по заразни и паразитни болести и член на Националния оперативен щаб професор Тодор Кантарджиев. Вирусологът обясни, че до седмица се очаква намаляване на заболеваемостта. Той заяви пред „бТВ“:
„Вчера електронната ми поща беше пълна с писма на възмутени граждани, че мерките се разхлабват. Нищо толкова не се разпуска – маските си остават и изискването да не се събираме. Това е съобразяване с медицинските показатели, натовареността на болниците и системата“.
Професор Кантарджиев уточни, че ситуацията в болниците е сложна, но засега хоспитализираните са под 10 000. Според неговите думи положението може да се влоши, ако 10 души започнат да заразяват 20. Експертът добави, че непрекъснато се разкриват допълнителни легла в лечебните заведения, но има достатъчно медицински персонал да обслужва пациентите.
Директорът обясни, че официално преболедувалите са около 300 000, но като се прибавят и хората, които не са влезли в статистиката, то тогава броят им може достигне над 1,2 милиона. Ваксинираните българи са 450 000 души. Според него тези цифри посочват, че с имунитет са близо 2 милиона. Медикът счита, че докрая на лятото е възможно да се постигне колективен имунитет. Директорът на НЦЗПБ добави:
„Обществото е много чувствително към страничните явления. Най-малкото съмнение за случаи кара да се намали темпът или да се спре ваксинирането. Засега сигурна връзка между ваксините и страничните реакции няма. Аз съветвам хората, които се ваксинират да употребяват малко повече домати и доматен сок, защото това е най-доброто природно средство срещу кръвосъсирване„.
Медикът посочи, че новият британски щам на COVID-19 засяга най-вече младите хора и бременните жени. Той разясни, че при този вариант рядко може да се загуби обоняние.