ОЗБГ, Константин Бачийски и съмишленици отново са в Турция, за да защитят българския вот

0
474
Стефан Петров и Константин Бачийски
Константин Бачийски и Стефан Петров. Снимка: ОЗБГ

По време на парламентарните избори през 2017 година от Организация за закрила на българските граждани /ОЗБГ/, по идея на най-големия си съмишленик Константин Бачийски, решили да се съберат и да отидат в Турция, където имало общо 35 секции в различни градове. Целта на гордите българи, които са в основата на целия процес, била да наблюдават дали се спазва изборният ни закон. 

Стефан Петров от ОЗБГ разказа за Искра.бг как е преминал изборният ден в съседката ни. По думите му в началото, когато пристигнали на място, имало голямо напрежение. Те не получили съдействие нито от полицията, нито от консулството. От никого. Нещата се нормализирали чак около обяд. Той споделя за различни изборни нарушения, сред които декларации се попълвани не от гласуващите, а от други граждани, вадели се бюлетини от изборните помещения или се пускали много наведнъж. Петров коментира, че при един от случаите в секцията в Бурса са нахлули 50 души, които започнали да се разправят с комисията, а същевременно някои започнали да пускат бюлетини.

Видео: ОЗБГ

„Най-много проблеми имахме с представителите на ДПС в комисиите. Не получавахме никакво съдействие. Пред тях се извършваха нарушения, а те си затваряха очите.“

Петров сподели още няколко изключително притеснителни видеа с изборни нарушения. На първите кадри, които са заснети в квартал „Борнова 1“ в Измир, можете да видите как гласоподаватели искат да нарушат правилата, но ОЗБГ и съмишлениците им не са им позволили. Имало е и опити да се използва физическа сила срещу тях.

Видео: ОЗБГ

На следващото видео има група хора, които са се скупчили около една маса в кв. „Гьорюкле“ в Бурса, а на нея попълвали декларации, с които гласоподавателите да влизат и да упражнят правото си на вот. Това обаче е нарушение, защото тези документи трябва да се попълват лично и в изборното помещение.

Видео: ОЗБГ

Пример за подобно нарушение идва и от застъпник на ДОСТ, който е попълвал декларации пред секцията. Той е бил уведомен, че нарушава закона и въпреки това е продължил с действията си.

Сред изборните нарушения са и действията на местен жител, който е извадил бюлетина извън изборното помещение и е започнал да обяснява по нея и да агитира гражданите да гласуват. Всичко това се случвало пред очите на полицаите, които не реагирали въпреки явното нарушение. Действието се е развило в секцията в Бурса, Йълдъръм.

Видео: ОЗБГ

На последните кадри, които са направени в секцията в квартал „Караман“ в град Бурса, община Нилюфер, се чува как Стефан Петров задава конкретни въпроси към представители на Комисията и коментира нарушения, но отговор така и не получава. Той уточнява, че е писал жалби за различни нарушения и е имало резултат от действията му.

Видео: ОЗБГ

Имало е и индиректен опит за агитация от страна на партия ДОСТ – раздавали са айряни с марка с тяхното име.

Айрян ДОСТ
Индиректна агитация. Снимка: ОЗБГ

По време на изборите през 2017 г. Константин Бачийски е бил главен координатор на родолюбивите българи в цяла Турция и един от отговорниците за Истанбул. Всички граждани, които са имали проблеми и сигнали за нарушения, са се обръщали към него.

Напрежение не е липсвало и при него – в една от секциите в Истанбул той е бил заобиколен от около близо 500 граждани, които са били инструктирани да гласуват по определен начин и са се опитвали да нарушат изборните правила. Позовавайки се на закона и с правилните аргументи, той е успял да въдвори ред.

Сега, отново по идея на Бачийски, над 100 души родолюбиви българи от ОЗБГ и съмишленици, са се събрали и са в Турция, за да защитят българския вот. Те са получили информация, че се готвят нови злоупотреби.

„През 2017 г. политически субекти се опитаха да се препишат незаслужено заслуги и се опитаха да извлекат позитив на наш гръб. Не им се получи. Сега имаме съмнения, че това ще се повтори и че определени политически лица, граждани, формации и структури, ще се опитат да го използват за политическата си кампания, както и за напред. Държим да се знае, че основното ядро на тази родолюбива дейност са ОЗБГ, Бачийски и наши съмишленици. Ние получаваме подкрепа от държавата, граждани, организации, политически партии, но ние сме основата.“

Стефан Петров и съмишленици.
Георги Братанов, Стефан Петров и Радо на изборите през 2017 г. Снимка: ОЗБГ

Стефан Петров изтъква, че по време на предишните избори в съседката ни е било военно положение, а сега има извънредна епидемиологична обстановка заради COVID-19 и заради предвидените мерки скоростта на гласуване би трябвало да е по-ниска. Резултатите от парламентарните избори през 2017 г. показват, че в Турция най-много е гласувано за ДПС и ДОСТ. В момента не за първи път първите са заявили желанието си да имат представители във всяка една секция и да имат най-силно присъствие в Комисиите. Предвид опита на ОЗБГ този факт довежда на мисълта, че ситуацията от 2017 г. може да се повтори и през тази година.

За да влезе един депутат в парламента му трябват между 10 и 11 000 гласа. С преразпределението обаче има и представители, на които са им нужни и 5000 гласа. Според информация от Mediapool, на парламентарните избори през 2013 година до урните в Турция са отишли 65 035 души. Броят им се е равнявал на 55% от всички българи, гласували зад граница. За предсрочните избори през 2014 г. от Капитал отбелязват:

„За първи път на парламентарни избори в последните десет години гласовете от Турция са по-малко от тези от останалите секции извън страната. ДПС както винаги е първа политическа сила сред гласувалите в чужбина (с 43.9% и почти 60 хил.гласа).“

След намесата на Бачийски, ОЗБГ и съмишленици на изборите през 2017 година гласът си са дали 29 000 българи в Турция. Предполага се, че именно заради организацията е имало отлив на гласуващи. Благодарение на тяхната намеса от ДОСТ не влязоха в парламента.

Гласуване
Снимка: Facebook

Как гласува преобладаващата част на българите в Турция

Парламентарни избори 2017:
ДОСТ + ДПС – 29 000 гласа
ДПС 9.24% + ДОСТ 2.94% = 12.18%
Парламентарни избори 2014:
ДПС- 45 000 гласа
ДПС 14.48%
Парламентарни избори 2013:
ДПС- 50 000 гласа
ДПС 11.30%
Парламентарни избори 2009:
ДПС- 88 000 гласа
ДПС 14.45%

От данните може да се направи изводът, че през последните 10 години гласовете от Турция оказват все по-малко влияние върху формирането на българския парламент. А това е положителна тенденция за всеки, който се интересува не само от личния си, но и от националния интерес, обобщава Петров. Предстои да видим каква ще е активността на съгражданите ни зад граница на настоящите парламентарни избори.

ОЗБГ и Константин Бачийски
ОЗБГ и Константин Бачийски
Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments