Стартира мащабна кампания по повод 200-годишнината от рождението на великия българин Георги Раковски. Инициативата е на Община Котел и на Министерството на културата, предаде „БНР“. Целта на акцията е да бъде преосмислена личността на Раковски в историята на България.
През следващите месеци се предвижда да бъде направен филм за живота и делото му. Инициативата има за цел и да изведе на дневен ред живота му, защото се счита, че за неговото велико дело до момента е писано и говорено твърде малко.
Раковски е с рождено име Съби Стойков Попович. Той е роден на 2 април 1821 година в Котел в семейството на заможен търговец. През 1837 година той заминава за Цариград, където учи в изтъкнато школо по това време. Така той получава високо образование. По отношение на борбата за образование, Раковски е човекът считан за учител на Васил Априлов, който създава първото взаимно училище в Габрово през 1835 г. По отношение на революцията той е учителят на Васил Левски. След Паисий Хилендарски и Софроний Врачански, Георги Раковски е направил най-много за съхраняването на българското самосъзнание през 19 век.
Начало на революционната дейност на Раковски се поставя през 1841 година, а през юни 1854 година той организира чета от дванадесет души и броди с нея из Източна Стара планина. Георги Раковски е първият идеолог и организатор на националноосвободителното движение в България и е негов ръководител през първите десет години. Като идеен вдъхновител на четническото движение, той не само поставя началото на организираното националнореволюционно движение, но го издига на нов, още по-висок организационен етап. Неговият богат опит и теоретична дейност са използвани от следващото поколение български революционери в лицето на Васил Левски и водачите на Априлското въстание от 1876 година.