Гражданите, които са под 60 години и вече са били имунизирани с първа доза от ваксината „AstraZeneca“, ще получат втора доза, но от друг препарат, съобщава „Deutsche Welle“. Постоянната ваксинационна комисия към института „Роберт Кох“ е преработила указанията си за ваксинационния процес в Германия. Според промените:
„На хората, ваксинирани за първи път с британската ваксина, се препоръчва втора доза с някоя от mРНК-ваксините 12 седмици след първата инжекция.“
Правилото е временно. То се въвежда, докато не бъдат събрани достатъчно надеждни данни. В момента в Германия са одобрени две mРНК-ваксини – на „BioNTech/Pfizer“ и на „Moderna“.
Попитан за рисковете, които са свързани с поставянето на два различни типа ваксини, председателят на постоянната ваксинационна комисия Томас Мертенс коментира пред „Der Spiegel“, че експериментите върху животни са показали, че имунната реакция в подобен случай е еднаква. Към момента обаче няма научни доказателства колко е голяма защитата. Мертенс се надява скоро да се появи съответната информация.
В момента може само да се спекулира, доколко рисково е двойното ваксиниране с препарат на „AstraZeneca“, посочи още той. Според него не трябва да се експериментира и трябва да се приеме алтернативното решение – за втора инжекция с друга ваксина.
Припомняме, че в Германия преустановиха ваксинацията с препарата на „AstraZeneca“ на хора под 60 години. Причината – в тази възрастова група бяха установени 31 случая на много редки мозъчни тромбози, като 9 души починаха от усложнението.
Досега в Германия са поставени общо 2,7 милиона дози от британската ваксина. Специалистите предполагат, че рискът, който е извънредно малък, се отнася най-вече за по-млади хора и за жени.
Вчера 65-годишният германски президент Франк-Валтер Щайнмайер се имунизира с „AstraZeneca“. Той е на мнение, че ваксините са решаващото средство за преодоляване на COVID пандемията и отправи апел към всички да се възползват от възможността. Предвижда се след Великденските празници общопрактикуващите лекари в Германия също да започнат да поставят имунизации.