Нарушения и напрежение при провеждането на изборите в Турция

0
170
Избори в Бурса
Избори в Бурса. Снимка: Искра.бг

С нарушения на изборните правила и внасяне на изкуствено напрежение протича изборният ден в Турция, съобщи пред Искра.бг източник от Организация за закрила на българските граждани. Декларации за упражняване на правото на глас на избиратели, които не са в списъците, се внасят попълнени в секции в Бурса. Това е в противоречие със законовите разпоредби.

Според решение на Централната избирателна комисия от 26 януари 2021 година Декларацията пред Секционната избирателна комисия при гласуване извън страната (по член 33, алинея 2 във връзка с член 243 от Изборния кодекс) е част от изборните книжа. В Изборния кодекс изрично е посочено, че изборните книжа не могат да бъдат изнасяни извън секцията:

Чл. 223. Забранява се предварителното раздаване на изборни книжа и материали.
Забрана за изнасянето на изборни книжа и материали
Чл. 224. (1) Забранява се изнасянето на избирателните кутии, избирателните списъци и бюлетините извън изборното помещение след приемането им от секционната избирателна комисия в предизборния ден, по време на гласуването и преброяването на гласовете и предпочитанията (преференциите).
(2) Подвижните секционни избирателни комисии може да изнасят извън помещението по чл. 8, ал. 3 книжата и материалите за гласуване с подвижните избирателни кутии.
(3) Забранява се изнасянето на бюлетини от избиратели извън изборното помещение.

Въпреки тези категорични законови разпоредби в Бурса гласоподаватели чакат на опашка с попълнени декларации в ръка. Нещо повече, декларации се попълват и на двора, пред секцията за гласуване.

Избори в Бурса
Избори в Бурса. Снимка: Искра.бг

Освен това по време на вота се внася изкуствено напрежение от човек, който не се е идентифицирал. Той не се е представил, не се е легитимирал и няма отличителни белези като бадж, например. На два пъти той се е обявил за отговорник за Бурса. Не е ясно какво означава това. Този човек се е месил в работата на секционните избирателни комисии.

Друго нарушение е, че в секцията „Консулска канцелария“ в консулството в Бурса няма разлепени указания за спазване на дистанция от 1,5 метра. Тези изисквания бяха разписани в Указанията за провеждане на изборите за народни представители в условията на обявена извънредна епидемична обстановка, които бяха публикувани от Министерството на здравеопазването. Там изрично е посочено, че трябва да се спазва дистанция от поне 1,5 метра между участниците в изборния процес. Видно от публикуваната по-горе снимка хората са скупчени един до друг докато чакат да гласуват. Освен това според здравния протокол трябва да е указано къде стоят членовете на секционните избирателни комисии, за да се ориентират гражданите къде да застанат, за да бъде спазена дистанцията от поне 1,5 метра. Във въпросната секция в Бурса няма разлепени указания нито по земята, нито по стените.

И още едно сериозно нарушение на Изборния кодекс по време на изборите в Турция. В близост до секция Йени Баалар в Бурса има поставени агитационни материали на ДПС. На тях е записан номера на партията в интегралната бюлетина. На част от плакатите е и Ахмед Доган.

Това е нарушение на член 184 от Изборния кодекс, който ясно гласи:

Чл. 184. (1) Забранява се поставянето на агитационни материали на партии, коалиции и инициативни комитети в изборните помещения, както и на разстояние, по-малко от 50 метра от входа на сградата, в която е изборното помещение, през изборния ден и до края на гласуването.
(2) Когато секционната избирателна комисия установи наличие на материали по ал. 1, тя незабавно ги отстранява – при необходимост със съдействието на кмета или кметския наместник и на органите на Министерството на вътрешните работи.
Плакатите са разположени на не повече от 20-30 метра от входа на секцията, където избирателите упражняват своето право на глас, тоест агитационните материали би трябвало незабавно да бъдат премахнати.

Отново в секцията Йени Балаар представител на Секционната избирателна комисия, който подава бюлетините, е слагал своя пръст на номера на ДПС. Това се е случило няколко пъти един след друг. Тук възниква важният въпрос дали това е начин да се указва на хората как да гласуват, или се прави случайно?

От ОЗБГ няколко пъти са се свързали днес с различни представители на българската държава. На места се отзовават да дат препоръки, но като цяло не откликват и в зависимост от това какви права имат, не вземат своевременни мерки, за да осуетят тези закононарушения.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments