Иранската ядрена сделка: САЩ се присъединяват към преговорите във Виена, насочени към съживяване на споразумението

0
72
Водородна бомба.
Снимка: Пиксабей

САЩ ще присъстват на разговорите във Виена, насочени към съживяване на ядрената сделка с Иран, която администрацията на Тръмп изостави през 2018 г., съобщава “BBC”.

Президентът Джо Байдън заяви, че иска да се върне към знаковото споразумение. Останалите 6 държави-участнички обаче трябва да намерят начин той да отмени санкциите, наложени от предшественика му и Иран да се върне към договорените граници на ядрената си програма. От своя страна страната заяви, че няма да се срещне с представители на САЩ лице в лице, докато това не се случи.

Американските служители, присъстващи на срещата в Австрия, ще седят на различно от Иран място и останалите членове на групата на световните сили „P5 + 1“ – Китай, Франция, Германия, Русия и Великобритания. Европейските служители ще действат като посредници. В понеделник пред репортери говорителят на държавния департамент на САЩ Нед Прайс заяви:

“Ние не подценяваме мащаба на предизвикателствата, които предстоят.”

“Това са ранни дни. Не очакваме ранен или непосредствен пробив, тъй като тези дискусии, очакваме напълно, ще бъдат трудни.”

Ядрена криза в Иран: Основите

  • Световните сили не вярват на Иран: Някои страни вярват, че Иран иска ядрена енергия, защото иска да построи ядрена бомба – страната отрича това.
  • Така че беше постигната сделка: През 2015 г. Иран и шест други държави постигнаха голямо споразумение. Иран би спряла всякаква ядрена работа в замяна на прекратяването на суровите санкции или такива, които биха навредили на икономиката на страната.
  • Какъв е проблемът сега? Иран отново започна забранена ядрена дейност, след като бившият президент на САЩ Доналд Тръмп се оттегли от сделката и отново наложи санкции срещу страната. Въпреки че новият лидер Джо Байдън иска да се присъедини отново, и двете страни казват, че другата трябва да направи първия ход.

Прайс е на мнение, че целта на администрацията на Байдън е “да подготви почвата за взаимното връщане към спазването”Иранското външно министерство обаче заяви, че целта на срещата във вторник е “да се говори за стратегия за отмяна на санкциите”В Техеран говорителят на Иран Саид Хатибзаде заяви:

“Дали дневният ред на съвместната комисия ще доведе до резултат или не, зависи от европейците и 4 + 1 (световните сили), които напомнят на САЩ за задълженията им и на американците, които изпълняват ангажиментите си.”

Медиаторите от ЕС се надяват да постигнат напредък в дискусиите до май, месец преди Иран да проведе президентски избори, за които се страхуват, че могат да доведат до закъснения.

Ядрената сделка, известна официално като Съвместен цялостен план за действие (JCPOA), е в реанимация, откакто президентът Доналд Тръмп изтегли САЩ от нея преди почти три години.

Той каза, че тя се основава на “гигантска измислица, че убийствен режим желае само програма за мирна ядрена енергия” и възстановява осакатяващи икономически санкции в опит да принуди Иран да договори замяна. Иран, която настоява, че не иска ядрено оръжие, отказа да го направи и отговори на санкциите, като отмени редица ключови ангажименти. Те включват спиране на ограниченията за производство на обогатен уран, който може да се използва за производство на реакторно гориво, но също така и на ядрени бомби.

В очевиден опит да увеличи натиска върху Байдън, той започна да обогатява уран до 20% чистота през януари и на следващия месец произведе малко количество метален уран, който може да се използва за създаване на сърцевината на бомба.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments