Посланикът на Мианмар в Лондон разкри, че е прекарал нощта в колата си, след като не е могъл да влезе в посолството. Кюау Мин обясни, че вчера той, заедно с персонала, е бил помолен от военния аташе на Мианмар да напусне сградата, като му е било казано, че вече не е представител на страната, предава „BBC“.
Както е известно, военните на Мианмар завзеха властта с преврат на 1 февруари, което доведе до яростни протестни и ескалиращо насилие. Тогава Кюау Мин призова свалената лидерка Аун Сан Су Чжи да бъде освободена. Повече от 500 души, включително десетки деца, са загинали по време на протестите, а понастоящем недоволните граждани продължават да настояват за демократична форма на управление и връщане на властта на избраната Су Чжи и нейната партия „Национална лига за демокрация„.
Посланикът описа събитията, случили се вчера, като „някаква форма на преврат насред Лондон„, предаде „Reuters“. „Бях блокиран.. Този вид преврат обаче няма да се осъществи.“, добави той. На кадри, заснети по време на посещението на Кюау Мин в Обединеното кралство, се вижда, че той е застанал на улицата пред посолството, което се намира в Мейфеър (централен квартал на Лондон) и разговаря със служителите на реда в района. По официална информация полицията е била извикана да възпрепятства повторното влизане на високопоставените служители в сградата. Междувременно протестиращи се събраха пред посолството, след като се бързо се разчу, че посланикът не е допуснат до сградата.
През март Кюау Мин призова за освобождаването на Аун Сан Су Чжи, като обясни пред „BBC“, че Мианмар е „разединен“ и има риск от гражданска война. Той твърди, че неговите действия не „предават страната„, добавяйки, че позицията му е „умерена„. Посланикът, който е бивш военен полковник, беше похвален от британския външен министър Доминик Рааб, който изказа възхищението си от неговата „смелост и патриотизъм“ и осъди остро действията на военния режим на Мианмар в Лондон.
По данни на „Reuters“ заместник-посланикът Чит Уин е поел временно длъжността на посланика в Лондон, позовавайки се на дипломати с познания по въпроса. Междувременно говорител на Министерството на външните работи на Обединеното кралство заяви пред „BBC“, че се търсят разяснения относно настоящия статус на посланика на Мианмар в Лондон съгласно дипломатическия протокол.
Ситуацията в Мианмар продължава да бъде тревожна, след като военните на Мианмар завзеха властта в страната след свалянето на правителството и обявиха извънредно положение. Само дни по-късно беше организирано протестно движение, което бързо набра скорост и вдъхнови стотици хиляди граждани да се включат в уличните протести. Миналата седмица свалената лидерка Су Чжи беше обвинена в нарушаване на закона за държавните тайни, като за подобно престъпление законът в страната предвижда до 14 години лишаване от свобода.