Съоснователят на „Уикилийкс“ Джулиан Асандж беше арестуван в посолството на Еквадор в Лондон, съобщи „БиБиСи“.
Асандж потърси убежище в посолството преди седем години, за да избегне екстрадирането си в Швеция по случай за сексуално насилие, което вече е прекратено.
От полицията заявиха, че е бил арестуван за това, че не се е предал пред съда и след искане за екстрадиция в САЩ.
Shame on you @ScottMorrisonMP and @billshortenmp for allowing an Austrian citizen be treated like a criminal for simply do his job as a journalist.
@7NewsSydney @9NewsSyd @wikileaks @realDonaldTrump @CNN @FoxNews pic.twitter.com/vbpgPAIJsl— Adam Hammoude (@AdamHammoude) April 11, 2019
Президентът на Еквадор заяви, че е оттеглил убежището си след многократни нарушения на международните конвенции. „Уикилийкс“ обаче туитна, че от Еквадор са действали незаконно като са прекратили политическото убежище на Асандж и това е „в нарушение на международното право“.
Министърът на вътрешните работи Саджид Джавид също туитна:
„Мога да потвърдя, че Джулиан Асандж вече е задържан от полицията и с право е изправен пред правосъдието във Великобритания.“
Nearly 7yrs after entering the Ecuadorean Embassy, I can confirm Julian Assange is now in police custody and rightly facing justice in the UK. I would like to thank Ecuador for its cooperation & @metpoliceuk for its professionalism. No one is above the law
— Sajid Javid (@sajidjavid) April 11, 2019
Асандж, австралийски гражданин, създаде „Уикилийкс“ („Wikileaks“) през 2006 г. с цел да получава и публикува поверителни документи и изображения. Четири години по-късно организацията публикува кадри на американски войници, които убиват цивилни от хеликоптер в Ирак.
Бившият американски разузнавателен анализатор Челси Манинг беше арестуван през 2010 г. за разкриването на повече от 700 000 поверителни документи, видеоклипове и дипломатически телеграми на „Уикилийкс“. Тогава тя коментира, че го е направила, за да предизвика дебати относно външната политика, но американските власти обявиха, че „изтичането на тази информация“ поставя животи в риск.
47-годишният Асандж е бил в посолството на Еквадор в Лондон от 2012 г., след като е поискал убежище, за да избегне екстрадирането в Швеция по обвинение за изнасилване, което той отрече, а по-късно беше отхвърлено.
Въпреки това срещу него седи обвинението за публикуваните тайни на САЩ в уебсайта „Уикилийкс“.
От Скотланд Ярд твърдят, че са били поканени от посланика на посолството след като правителството на Еквадор са оттеглили убежището си. След като беше арестуван, че не се е предал на съда, от полицията съобщиха, че са го задържали от името на американските власти по заповед за екстрадиция.
Американското министерство на правосъдието съобщи чрез изявление, че екстрадицията е във връзка с федерални обвинения за заговор за извършване на компютърни прониквания, свързани с разкритията на Челси. Те предвиждат максимално наказание от пет години затвор.
Първоначално Асандж е бил заведен в централната полицейска част на Лондон, а скоро ще се яви в Уестминстърския магистратен съд.
Еквадор „достигна границата си“
Президентът на Еквадор Ленин Морено заяви, че страната „е достигнала границата си по поведението на Асандж“, след като се намеси във вътрешните работи на други държави.
„Последният инцидент стана през януари 2019 г., когато от „Уикилийкс“ изтекоха документите на Ватикана“, обясни Морено.
„Тази и други публикации потвърдиха подозрението на света, че Асандж все още е свързан с „Уикилийкс“ и следователно е замесен във вътрешните работи на други държави“, добави той.
Той обвинява Асандж и за блокиране на охранителни камери в посолството, достъп до досиета за сигурност и за сблъсъци с охраната. Морено заяви, че британското правителство е потвърдило в писмена форма, че Асандж „няма да бъде екстрадиран в страна, в която може да бъде изправен пред изтезания или смъртно наказание“.
This man is a son, a father, a brother. He has won dozens of journalism awards. He’s been nominated for the Nobel Peace Prize every year since 2010. Powerful actors, including CIA, are engaged in a sophisticated effort to dehumanise, delegitimize and imprison him. #ProtectJulian pic.twitter.com/dVBf1EcMa5
— WikiLeaks (@wikileaks) April 11, 2019
Арестът идва ден след като „Уикилийкс“ съобщи, че е разкрила обширна шпионска операция срещу своя съосновател в посолството на Еквадор. Налице е и дългогодишен спор между властите на Еквадор и Асандж за това, което е бил и не му е позволено да прави в посолството.
Дипломатическият кореспондент на „БиБиСи“ Джеймс Ландейл заяви, че през годините те са премахнали достъпа му до интернет и са го обвинявали в участие в политически дейности – нещо, което не е позволено, когато се иска убежище.
Първоначално Асандж ще бъде изправен пред съда в Обединеното кралство, но може да бъде екстрадиран в САЩ заради разкритията на „Уикилийкс“, добави Ландейл.
Премиерът на Великобритания Тереза Май каза пред Камарата на общините:
„Това показва, че във Великобритания никой не е над закона.“
Министърът на външните работи във Великобритания Джереми Хънт заяви, че арестът е резултат от „години на внимателна дипломация“.
„Ние не даваме присъда за невинността или вината на Джулиан Асандж, това съдилищата ще решат. Но това, което не е приемливо, е някой да избяга от правосъдието и то за толкова много дълго време“, коментира още Хънт.
Неправителствената организация „Репортери без граници“ заявиха, че Обединеното кралство трябва да се противопостави на екстрадицията, тъй като това би „поставило опасен прецедент за журналисти, лица, подаващи сигнали и други журналистически източници, които САЩ може да искат да преследват в бъдеще“.
Актрисата Памела Андерсън, която посети посолството, за да подкрепи Асандж, заяви, че арестът е „лоша несправедливост“.
Австралийският външен министър Марис Пейн заяви, че Асандж ще продължи да получава „обичайната консулска подкрепа“ и че консулските служители ще се опитат да го посетят.
#Julian #Assange WE ARE WITH YOU ! pic.twitter.com/kGXJKq26HJ
— DiventandoJeeg 🇮🇹 🇪🇺 🌍 #facciamorete (@DiventandoJeeg) April 11, 2019
Хронология: Сагата с Джулиан Асанж
- Август 2010 г. – Шведската прокуратура за първи път издава заповед за ареста на Асандж. В нея се казва, че има две отделни обвинения – едно за изнасилване и едно за насилие. Асандж твърди, че твърденията са „без основание“.
- Декември 2010 г. – Асандж е бил арестуван в Лондон и освободен при втори опит.
- Май 2012 г. – Върховният съд на Обединеното кралство постановява, че Асандж трябва да бъде екстрадиран в Швеция, за да се разпита за твърденията за изнасилване.
- Юни 2012 г. – Асандж влиза в посолствота на Еквадор в Лондон.
- Август 2012 г. – Еквадор предоставя убежище на Асандж, твърдейки, че има опасения, че правата му могат да бъдат нарушени, ако бъде екстрадиран.
- Август 2015 г. – Шведските прокурори изоставят разследването си по двете твърдения – за сексуално насилие и за принуда, защото е изтекло времето, през което е трябвало да го разпитат. Той обаче все още е изправен пред по-сериозното обвинение в изнасилване.
- Октомври 2015 г. – От полицията съобщава, че офицерите им вече няма да бъдат разположени пред посолството на Еквадор в Лондон.
- Февруари 2016 – По време на заседание на ООН се постановява, че Асандж е бил „произволно задържан“ от британските и шведските власти от 2010 г.
- Май 2017 г. – Директорът на прокуратурата на Швеция съобщава, че разследването за изнасилване на Асандж е прекратено.
- Юли 2018 г. – Обединеното кралство и Еквадор потвърждават, че провеждат разговори за съдбата на Асандж.
- Октомври 2018 г. – Асандж получава набор от правила, които трябва да спазва в еквадорското посолство в Лондон. След това той предприема правни действия срещу правителството на Еквадор.
- Декември 2018 – адвокатът на Асанж отхвърля споразумение, обявено от президента на Еквадор, за да напусне посолството на Еквадор.
- Февруари 2019 – Австралия предоставя на Асандж нов паспорт на фона на опасенията, че Еквадор може да сложи край на своето убежище.
- Април 2019 г. – Полицията го арестува за „невъзможност да се предаде на съда“ по заповед, издадена през 2012 г.