Хуманитарната криза, причинена от вулканични изригвания на територията на карибския остров Сейнт Винсент, ще продължи месеци, предупреди служител на ООН. Дидие Требук обясни, че близките острови, включително Барбадос, Антигуа и Барбуда, вероятно също ще бъдат силно засегнати. Той каза още, че ООН отправя призив за международно финансиране, предава „BBC“.
По официални данни около 20 000 души са били евакуирани от домовете си, откакто вулканът Ла Суфриер започна да изригва миналия петък. Преди това той не е изригвал от 1979 г. насам. Требук, който е координатор на ООН за Барбадос и Източните Кариби, твърди, че облаци пепел и дим продължават да се изливат от вулкана всеки ден.
„Очакваме, че непрекъснатите експлозии и отделянето на пепел ще продължат през следващите седмици в Сейнт Винсент и Гренадини, но също така и на територията на съседни острови като Барбадос, който също е сериозно засегнат, както и Сейнт Лусия и Гренада.“, сподели той пред репортери.
Мъжът описа ситуацията като криза, която по негови думи налага адекватна хуманитарна реакция, както и реакция по отношение на възстановяване на нанесените щети.
ООН информира, че в момента около 4000 души от общия брой засегнати, които са били принудени да напуснат домовете си, са настанени в 87 приюта – много от които не предлагат базови услуги като наличието на питейна вода. Някои от пострадалите са потърсили помощ от роднини или приятели, а други са се придвижили с лодки до съседните острови. Според координатора на ООН осигуряването на достъп до питейна вода в момента е основният приоритет за спасителните екипи, след което е предоставянето на подслон за нуждаещите се.
„Почистването на отпадъчните продукти от изригването е друг важен приоритет от гледна точка на доброто състояние на околната среда и здравето на хората, но сега най-вече е важно да се гарантира, че животът може да се нормализира извън червената зона възможно най-скоро.“, добави той.
Вчера премиерът Ралф Гонсалвес заяви, че въпреки опасностите много жители избират да останат на острова, вместо да бъдат евакуирани с кораб. „Има хора, които са съгласни да отидат в други населени места, но броят им не е голям. Повечето хора казват, че искат да си останат у дома. Бил съм в няколко от лагерите и това е посланието.“, обясни той в ефира на местна телевизия.
Кога започнаха последните изригвания?
Вулканът е бил в латентно състояние в продължение на десетилетия, но в края на 2020 г. от мястото са започнали да се чуват силни звуци, а след това са започнали да излизат пара и дим. Първият знак за неизбежно скорошно изригване е бил отчетен миналия четвъртък вечерта, когато голямо количество лава е била забелязана от вулкана. Малко преди 09:00 часа местно време в петък, сеизмолози от Университета на Западна Индия потвърдиха, че вече е в ход „експлозивно изригване“.