Богдан Кирилов: Не се обмисля изтегляне на ваксината на „AstraZeneca“

0
50
AstraZeneca
Снимка: Министерство на здравеопазването, Архив

Не се обмисля на този етап изтегляне на ваксината на „AstraZeneca“. Това съобщи пред „БНТ“ дректорът на Агенцията по лекарствата Богдан Кирилов. Той обясни, че за да бъде изтеглена една ваксина трябва да има проблеми с нейната ефикасност, безопасност и качество. Освен това решенията се взимат централизирано от Европейската агенция по лекарствата /ЕМА/, а за момента такова няма.

Кирилов подчерта, че може да се лавира и на локално ниво, но ако има проблеми. Засега в България съотношението полза-риск било положително. Затова ваксината можело да се прилага и съответно тя се прилагала.

По думите на Кирилов препаратите срещу COVID-19, които се употребяват в момента, няма никаква гаранция колко дълго ще влияят. Срокът им на годност бил много кратък. Затова при липса на интерес ще се търсят варианти те да бъдат дарени или продадени на страни извън Европейския съюз.

Кирилов препоръча на хората, които са си поставили първата доза от ваксината на „AstraZeneca“ и нямат сериозни нежелани реакции да изчакат да минат 84 дни и след това да решат дали да си поставят втора доза от същия препарат, или да предпочетат „Pfizer“.

Директорът на Агенцията по лекарствата съобщи още, че в България не са констатирани случаи на тромбоза след ваксинация с препарата на „AstraZeneca“. Що се отнася до Европа данните се анализирали постоянно.

У нас най-много ваксини били поставени на „Pfizer“. В последните седмици се е увеличил делът на РНК препаратите. Освен това се очакват много големи доставки. Следващата седмица ще дойдат 140 000 дози. През май ще пристигат по 270 000 на седмица. През юни ще бъдат по 410 000. До края на юни се очаквали и около половин милион дози от ваксината на „Janssen“. Общо 5,5 милиона дози ще пристигнат в следващите два месеца.

По отношение на ваксината на „Jansen“ това, което за момента има като информация е, че в САЩ са констатирани осем случая на нежелани реакции. Един от тях е бил по време на клиничните изпитвания и седем – след издаването на разрешението за употреба. Но те са били при близо 7 милиона имунизирани граждани, тоест честотата е много малка.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments