„Дали ще има бързи предсрочни избори ще стане ясно в момента, в който „Има такъв народ“ вземе мандат. Ако те не излъчат правителство, във всички случаи се отива на нови избори.“ Тази прогноза направи депутатът от „Демократична България“ Антоанета Цонева пред „bTV“.
„Ако започнат консултации по покана на „Има такъв народ“, ние ще участваме в тях от принципна позиция – върху програма, намерения и всичко, което предполага политически преговори за съставяне на правителство. Отказахме такива консултации с ГЕРБ, защото това е свързано с ангажимента ни пред избирателите, които представляваме“, каза още Цонева.
Тя оцени първите дни на 45-то Народно събрание като наситени със сблъсъци на политически идеи и с жив диалог. Попитана за промяната в изборното законодателство, което днес се гледа на първо четене в пленарната зала, Цонева посочи, че има съвпадение на голяма част от предложенията на отделните политически формации.
„Демократична България“ отдавна се бори поне за един минимален стандарт в изборното законодателство. Ще има видеоизлъчване, район „Чужбина“, ще бъдат премахнати бариерите пред създаването на секции в чужбина. Това са промени, очаквани от българските избиратели, за които се говори отдавна, но сега се намира консенсус“, уточни депутатът.
Антоанета Цонева призна, че е скептична за въвеждането на пощенско гласуване.
„Демократична България“ настоява за въвеждане на дистанционно електронно гласуване и на възможност за пощенски вот още от 2018 година. В 45-то Народно събрание формацията предложи поправка в Изборния кодекс за въвеждане на предварително гласуване по пощата. Сега Цонева сподели усещането си, че ще бъде много трудно то да се въведе и спомена, че при разглеждането на законопроекта в правната комисия ГЕРБ, ДПС и БСП атакуваха много силно тези текстове.
Цонева разясни и въпроса за прага на допълнителните възнаграждения за депутатите. В четвъртък парламентът гласува ограничение за допълнителните, което да е в размер на 25% от основното възнаграждение. Това беше изтълкувано от някои, включително от премиера в оставка Бойко Борисов, като опит депутатската заплата да стане 10 хиляди лева.
„Съжалявам, че трябва да съм в режим да опровергавам фейк нюз. Става дума за възнаграждения, които се дават, когато някой депутат бъде натоварен с извънредна задача от НС при извънредни обстоятелства. Досега за тях не е имало таван. Това, което залата направи, е да сложи праг – че не може да се дава възнаграждение по-високо от 25% от основната заплата. Тук не става въпрос за дейности, които са рутинни. „Демократична България“ искаше, когато подобен род награди се дават на депутат, това да става след решение на цялото Народно събрание. По искане на БСП тази точка отпадна“, поясни Цонева.
На въпрос за размера на депутатските заплати, след като в кулоарите се чуха предложения за 1400 лева тя препоръча да се изчакат конкретни предложения.
„Всеки в кулоарите в момента хвърля всякакви идеи, за да се включи в тази кампания – всички гледат на ситуацията като на предизбoрна кампания. Ние сме се явявали на избори с нулева субсидия и не са това стимулите, които по някакъв начин ще ни интересуват точно нас“, напомни Цонева.
Тя коментира и репликата на Борисов, отправена към опозицията в НС, че си позволява да вика шефовете на върховните съдилища в зала.
„Любимият подход на Борисов. Той е основен източник на фалшиви новини. Нищо подобно. „Демократична България“ предложи в правилника на Народното събрание много точно да се дефинира в какво време и по какъв начин да бъде изслушван главният прокурор – на всеки три месеца в правната комисия. Това, което направиха от ДПС, е веднага да скочат като ударени с ток и да предложат в изслушването да бъдат включени и председателите на ВАС и ВКС, а депутатите от ГЕРБ и БСП подкрепиха това. Христо Иванов излезе и каза много ясно, че се е оформила коалицията „Гешев“, категорична бе Антоанета Цонева.