Днес Православната църква отбелязва Лазаровден. Празникът е винаги последната събота преди Великден и затова няма фиксирана дата в календара.
По традиция на днешния ден се откъсват зелени върбови клонки, които трябва да бъдат поставени на вратите и да стоят там до Цветница, известен още като Връбница.
На Лазаровден се почита паметта на Свети Лазар. Той е ученик на Иисус Христос и брат на Мария-Магдалина. Именно Свети Лазар Христос възвръща към живота от Христос. След това той живее още 30 години и умира като епископ на град Китон.
На този ден се изпълняват обичаите по лазаруване. В някои части на България днес има и задушница в памет на умрелите ни близки.
В навечерието на днешния празник на гробищата отиват жените, които преливат с вино и прекадяват. Освен това се раздават жито и кравайчета.
По традиция на Лазаровден младите момичета обикалят населеното място като пеят песни. Те са им предадени от техните баби и майки. Могат да се изпълняват и танци, защото Лазаровден е празник на женската хорова песен.
Празничният обред трябва да започне още от рано сутринта. Момичета обикалят селото в дрехи на невести. В зависимост от това в коя част на България се намират те са различни. В Източна Тракия например те се обличат в премени на булки.
В българската традиция Лазаровден е и празник на нивите, пасищата и горите, но и на момичетата. Именно след като публично лазаруват те могат да се задомят и затова се обличат по начин, по който да се харесат на ергените.
В църквата пък се отслужва света литургия, като се прославя Христос като Възкресение и Живот, защото е успял да върне Свети Лазар от света на мъртвите.
Имен ден днес празнуват Лазар, Лазо, Лъчезар и Лачо.