Ще бъде трудно да постигнем групов имунитет, макар третата вълна на COVID-19 вече да отшумява. В момента тя е под 15%, а беше достигнала доста високи стойности, равняващи се на близо 25%. Надеждите са числата да продължават да падат, въпреки забавянето във ваксинационната практика. Това заяви пред „БНР“ акад. Ангел Гълъбов.
По негови думи противоепидемичните мерки са дали резултат и карантината е имала ефект. Имунизирането също ще допринесе, то е „положителен феномен“. Ако 75% от населението бъде ваксинирано, заболяването ще стихне и хората ще се успокоят.
Като сумираме броя на имунизираните лице с тези, които са изкарали вируса, макар и безсимптомно, бихме се доближили до идеята за колективен имунитет. Той обаче няма да е лесно постижим, тъй като все още едва 12 на 100 от гражданите са се ваксинирали. Всичко зависи от темповете, с които препаратите срещу COVID-19 влязат в употреба, подчерта академикът.
Интересен е казусът с високата смъртност у нас, казва акад. Гълъбов. Ние сме толкова малко като численост, а смъртността върви между 100 и 200. Нека вземем за сравнение Великобритания, където смъртността е под 20, а в САЩ с 300-милионно население идва между 300 и 400, поясни ученият и продължи:
“Положението е много лошо. Това е свързано с това, че правителството, което сега е в оставка, миналата година, в края на годината, постави във ваксинационния календар възрастните, над 1 милион и 600 хиляди души, в четвърта фаза.“
Средната смъртност в страна ни е 70-72 години, допълни експертът. Практиката във всички страни в Европа е имунизациите да започват първо с тези хора. Така се случва в Испания, Германия, Австрия, Франция и така нататък. Ние обаче ги сложихме на 4-то място, уточнява акад. Ангел Гълъбов. Той смята, че:
„Това е един уникален феномен, който не се коментира от Щаба, от министъра на здравеопазването. Особено мъчително ми е, че и нашите журналисти си траят, те са послушни, те не коментират. Това е въпрос, който боде в очите“.
Обикновеният грип, който е едно от най-масовите заболявания, е постигал рекорд – за една година 2 000 починали. Сега статистиката сочи, че сме надминали 16 500. Проблемът идва оттам, че:
“Интересите за това са чисто политически. Тези хора над толкова години, те няма да ни подкрепят, решава правителството и премиерът, и ги оставя накрая. В страните, които посочих, възрастните са преди медиците.“