Работници в Индонезия отбелязаха днешния Международен ден на труда с организирани шествия в знак на недоволство срещу въведения нов закон в областта на заетостта, който според тях накърнява сериозно техните права и благосъстояние. Демонстрациите са с намален състав на присъстващите заради противоепидемичните мерки, наложени заради пандемията от COVID-19, предават от „Associated Press News“.
Очаква се около 50 000 работeщи граждани от 3000 компании и фабрики да вземат участие в традиционните първомайски шествия, които се провеждат в 200 града и области в най-влиятелната икономика на територията на Югоизточна Азия, твърди Саид Икбал, председател на Конфедерацията на индонезийските профсъюзи. Повечето митинги обаче се провеждат извън фабриките или фирмените обекти съгласно строгите здравни протоколи.
Във филипинската столица, където едномесечният ограничителен режим, наложен заради пандемията, беше удължен с две седмици на фона на тревожното нарастване на броя на новозаразените, силите на реда днес попречиха на стотици работници да проведат митинг на един от публичните площади в града.
Междувременно властите в столицата на Индонезия – Джакарта, епицентърът на националната пандемия, предупредиха трудовите групи да се придържат към спазване на социална дистанция и други превантивни мерки, като целта е по този начин значително да се намали броят на тълпите, обясни говорителят на полицията Юсри Юнус.
Разгневени от новия Закон за създаване на нови работни места, няколкостотин работници се събраха край един от националните паметници, развяващи цветни знамена и лозунги, с които изразиха колективните искания на правозащитните работнически групи. Други недоволни граждани разлепиха изображения на гробници по оживените улици, за да символизират тяхното безнадеждно и несигурно бъдеще след приемането на новия закон.
„Законът за създаване на нови работни места безвъзвратно погреба нашата надежда за по-добро бъдеще.“, сподели Ридън Хатам Азиз, един от организаторите.
По-късно протестиращите се отправиха към Конституционния съд и сградата на Президентството, за да поискат отмяна на законодателството. Според тях законопроектът ще навреди на работниците, тъй предстои да се намали размера на обезщетенията, да се премахнат ограниченията върху ръчния труд, извършван от чуждестранни работници, да се увеличи прилагането на аутсорсинг стратегии, както и да се преобразуват месечните заплати в почасови заплати.
Президентът на Индонезия Джоко Уидодо подписа закона още през ноември въпреки продължителните гневни протести в много индонезийски градове, които постепенно прераснаха в насилие. Реформата изменя клаузите на 77 предишни закона в областта на заетостта и има за цел да подобри бюрократичната ефективност като част от усилията на администрацията на държавния глава да привлече повече доходоносни инвестиции.
Конфедерацията на индонезийските профсъюзи и десетки други правозащитни организации са подали правен иск срещу Закона за създаване на нови работни места пред Конституционния съд.
Телевизионните репортажи показват, че стотици работници продължават да се струпват в няколко други града, включително Макасар. Те изразиха исканията си за повишаване на минималната работна заплата и за облекчаване на разпоредбите, засягащи аутсорсинга.
В Манила протестиращи се събраха за кратко на един от оживените булеварди, настоявайки за отпускането на финансова помощ за борба с последиците от пандемията, както и достъп до ваксини срещу COVID-19 на фона на нарастващата безработица и глад. Някои от недоволните граждани организираха протестни автомобилни колони, за да избегнат потенциално заразяване с коронавирус.
„Работниците бяха оставени да се оправят сами, докато бяха под строг ограничителен режим.“, заяви Джосуа Мата, лидер на един от профсъюзите в страната. По негови думи засегнатите протестират срещу неефективния начин за справяне с пандемията, упражняван от правителството, който е довел до огромна загуба на работни места и доходи, потискайки основни човешки права.
Междувременно министърът на труда във Филипините Силвестър Бело III проведе специално организирано събитие в Манила, по време на което около 5000 работници получиха дози от ваксината срещу COVID-19.