По-рано днес премиерът на Нова Зеландия Джасинда Ардърн обяви по-строгата си позиция по отношение човешките права в Китай, подчертавайки, че става все по-трудно да се изгладят различията, тъй като ролята на Китай в световен мащаб нараства, предава „APNews“.
Въпреки че подходът на Ардърн остава умерен в сравнение с този на много други лидери, страната се радва на значителна промяна в статута си на нация, която години наред разчиташе на Китай като свой най-влиятелен търговски партньор. В миналите си изказвания премиерът често избягваше директните критики към Китай.
Нова Зеландия се опитва да намери правилния подход към Китай през последните седмици, след като се оказа, че тя, наред с останалите страни, които са част от разузнавателния съюз „Пет очи“, имат остри противоречия с азиатската страна по някои ключови въпроси, свързани с правата на човека.
Новозеландският външен министър Наная Махута предизвика дипломатическо напрежение миналия месец, след като обяви нежеланието си да разшири ролята на съюза „Пет очи“ по отношение на човешките права. Съюзът между Нова Зеландия, САЩ, Великобритания, Австралия и Канада води началото си от сътрудничеството им през Втората световна война.
В речта си по време бизнес среща на върха в Окланд, проведена по-рано днес с участието на китайски представители, Ардърн заяви, че Нова Зеландия е изразила „сериозни“ опасения относно Китай и въпросите, свързани с човешките човека, включително положението на уйгурите в региона Синдзян и на гражданите на Хонконг.
Стивън Ноукс, който е начело на Китайския център за изследване към Университета в Окланд, заяви, че е силно изненадан и дори преди няколко години не би очаквал да чуе такава позиция от Нова Зеландия. По негови думи отношенията на Китай с Австралия и Канада са се влошили толкова бързо през последните няколко години, че това е повлияло за негативната позиция на Нова Зеландия спрямо Китай. Въпреки това Ноукс смята, че не се очаква сравнително умерената позиция на Нова Зеландия да има отрицателно въздействие върху нейната търговия с Китай, а дори напротив – в бъдеще тя би могла да се превърне в полезен посредник между Китай и другите членове на съюза „Пет очи“.
Лидерът на Нова Зеландия се въздържа от използването на груб език, който САЩ и някои други страни използват относно действията на Китай, особено по отношение на потискането на правата на уйгурската общност.
Културните и икономическите отношения на Нова Зеландия с Китай са особено важни за съюзниците на „Пет очи“. Нова Зеландия беше първата развита държава, която подписа споразумение за свободна търговия с Китай през 2008 г., което доведе до бум в износа на новозеландско сухо мляко и други продукти. Сега Китай купува два пъти повече стоки от Нова Зеландия в сравнение с другия влиятелен пазар за Нова Зеландия – Австралия.